Pokud používáte např. mobilní zařízení s malou velikostí displeje, pak při čtení PDF souborů může být užitečné odstřižení „zbytečného“ bílého prostoru na stránkách, čímž si můžete usnadnit rolování a posouvání.
V Linux Mintu můžete pro tento účelpoužít nástroj s názvem “ PDFQuench „. Ten má však jednu nevýhodu, a sice tu, že neumožňuje oříznutí jednotlivých stránek. To však nemusí být vždy nezbytnost, hodí se to např. u PDF souborů, obsahujících pouze text, neboť tyto mají obvykle stejně velké stránky.
Avšak pro soubory, které obsahují obrázky je oříznutí každé jednotlivé stránky výhodou. V tomto případě pak můžete použít jiný nástroj s názvem “ Krop „, neboť ten umožňuje nejen oříznutí jednotlivých stránek, ale má ještě pár dalších (a užitečných) vlastností.
Krop umožňuje oříznout všechny stránky najednou, sudou / lichou stránku nebo oříznout jednotlivé stránky v různých nastaveních oříznutí, vyloučit vybrané stránky, přidat okraje, otočit (jednu nebo více stránek) a je dodáván s několika předvolenými nastaveními pro různé čtečky (můžete si také přidat vlastní nastavení šířky / výšky).
Přichází také s panelem nástrojů, obsahujícím tlačítka Open, Krop! (Výřez), Fit v View (Označit oblast), Zoom in / out / a Další / Předchozí stránka. Aplikaci jsem testoval jen v Linux Mint 15, kde fungovala bez problémů. Podle autora (Dr. Armin Straub), by měly poskytnuté .deb balíčky bez problémů fungovat i ve starších verzích Mintu.
Nyní něco k zjištěným nedostatkům. Můžete si změnit umístění pro uložení souboru pomocí volby „Save to„. Avšak tlačítko, které vyvolává dialogové okno „Uložit soubor“ je umístěné až za polem pro zobrazení cesty k uložení. Mnohem lepší by to bylo, kdyby bylo na začátku.
Další problém byl s aktualizacemi. Ten je však již nyní opraven s nedávnou aktualizací na verzi 0.4.3x.
Mimochodem, „Krop“ má i několik závislostí, a to na Python a Qt, ty však přidají jen pár kilobajtů ve vašem systému, takže nejste nuceni instalovat celou řadu závislostí, abyste mohli aplikaci používat.
Máte-li tedy zájem o instalaci a vyzkoušení tohoto programu, pak si potřebný .deb balíček stáhněte z tohoto odkazu. Jakmile jej stáhnete, jednoduše na něj poklepejte a tím je nainstalujete.
Po instalaci se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu > Příslušenství > Krop.
Nástroj Krop je bohužel jenom v angličtině, česká i slovenská lokalizace chybí, ale ovládání je poměrně intuitivní, takže lze s programem úspěšně pracovat i přes tento dílčí nedostatek. Pokud se někdo z komunity najde a aplikaci přeloží, bude to jenom k dobru věci.
Webovou stránku aplikace najdete na stránkách Armina Strauba – http://arminstraub.com/computer/krop.