V předchozím článku jsme si vysvětlili, že ne vše je dobré pro každého. Pokud patříte mezi uspěchané čtenáře, kteří rádi čtou od konce, koukněte se, prosím, na první díl. Budeme na něj totiž odkazovat a mohlo by se stát, že by to bylo vytržené z kontextu. Díky
Jak už jsem v předchozím článku zmiňoval, uváděné požadavky jednotlivých prostředí na hw Vašeho počítače, jsou v případě distribucí Linuxu Mint 18.3 v podstatě stejné. Neznamená to ale, že by Vám na stejném hw „jela“ tato prostředí stejně rychle nebo svižně. Záleží totiž ještě na mnoha dalších věcech.
- Máte CPU (procesor) 32 nebo 64 bitový?
- Jedná se o jednojádrový, dvoujádrový, čtyř nebo více jádrový procesor?
- AMD nebo Intel?
A o spoustu dalších parametrů.
- Je Vaše grafická karta integrovaná nebo samostatná?
- Intel, AMD nebo Nvidia?
- Máte plně zprovozněné prostředí?
- Pokud ne, je možné nainstalovat nesvobodné ovladače a zprovoznit jej? Nebo se prostě jedná o starší, i když pro Vás ještě dostatečně výkonnou kartu, u níž výrobce přestal vydávat uzavřený ovladač a jste nuceni jet na svobodném ovladači (ATI/AMD)?
To je najednou otázek, které by se měly vést v patrnosti, že? Pokud zde začínáte, je možné, že těmto otázkám ani nerozumíte. Podívejte se na Wiki a pokud Vám nebude něco jasné, zeptejte se ve fóru, pokud pomocí „Vyhledávání“ tam již stejná otázka nevyskočí jako zodpovězená …
No a už se dostáváme k jádru problému. Přeci mi čtyřjádrový Intel C2Q s 2GB Ram nepoběží stejně jako 1jádrové AMD se 2GB Ram, že? Zrovna tak moderní AMD nepoběží stejně jako Celeron od Intelu z doby P4, přestože budou mít stejně paměti. Zrovna tak integrovaná grafika na desce s Intelem C2D nepoběží na FHD rozlišení stejně dobře jako ve stejné sestavě s nějakou starší herní Nvidií nebo Ati.
A samozřejmě něco jiného je desktop (stolní pc) a něco jiného je laptop (notebook). Velmi často se stává, že si lidé pořídí nějaký starší (nebo samozřejmě i nový) notebook a pak v podstatě nevyužívají jeho vlastnosti, které kupovali. Zde obzvláště platí, že cena notebooku bývá vyšší než stejně vybaveného desktopu a za stejné peníze pořídíte „lepší“ desktop. Rovněž pak díly (optické mechaniky, hdd apod.) bývají v případě notebooků buď dražší, nebo ve stejné cenové relaci horších parametrů.
Pokud tedy skutečně neplánujete pc přenášet, dnes vše obsloužíte z mobilu, tak zvažte koupi desktopu, klidně i použitého. Dá se koupit za rozumné peníze a klidně i malých rozměrů. Příklad můžete vidět na obrázku:
Zde bych volil buď SFF nebo DT provedení. SFF používá ntb mechaniku, DT pak klasickou.Tyto řady pc se dají sehnat od slušných dvoujáder až po čtyřjádra, s poměrně dobrou výbavou Ram a dokonce i se štítkem s Windows číslem, což ale nejspíš nevyužijete, když už jste na tomto serveru, že? :o)))
Takže i toto musíme vzít v potaz a zvážit co máme, co od toho pc očekáváme, zda můžeme a chceme případně hw upgradovat a zda se to vyplatí. A podle toho pak také volíme prostředí.
Pokud máme výkonné dvoujádro a více, dost paměti, můžeme směle instalovat Cinnamon nebo Kde. Můžeme volit i Mate, které je o trošku méně náročné, vlastně by se dalo říci, že můžeme zvolit prostředí, jaké chceme. Co ale v případě, že na tom tak dobře nejsme a ještě bychom s naším hw rádi pracovali dál? Po hw stránce se můžeme podívat hned teď (níže uváděné platí většinou pro desktopy):
- Doplnit pamět pc RAM (pokud se v tom nevyznáte nutno kontaktovat znalou osobu, je mnoho druhů pamětí, jednotlivé druhy mají ještě rozdílné časování nebo frekvence, navíc ne každá základní deska podporuje všechny moduly pamětí
- Upgradovat CPU (procesor) – Pokud to deska zvládne (vždy nainstalujte nejnovější BIOS) a zjistěte, co deska umí dle návodu výrobce. Můžete zkusit zakoupit výkonější procesor a upgradovat pc. Toto je však již pouze pro znalé, nebo je musíte požádat o tuto práci. Pokud vůbec nevíte, o čem je řeč, rozhodně tyto řádky ve čtení přeskočte.
- Výměna HDD za SSD – jedna z nejvíce viditelných změn pc. Nárůst načítání a práce se soubory je skutečně značný, Toto je možné a dobré použít i pro notebooky. Opět platí pokud nevíte, poraďte se s odborníkem.
- Zkombinování všech těchto prvních tří bodů. To je už poměrně značný zásah do pc, je skutečně důležité si spočítat, zda se Vám taková investice vyplatí a pak se rozhodnout.
- Rovněž je zde na webu několikrát zmíněna výměna (respektive instalace) nové, moderní rychlé síťové karty. To může poměrně dost zrychlit internet a síťové služby obecně. Dnes jsou totiž běžné karty o rychlostech, jaké staré, vestavěné karty neměly, nebo měly jen u prémiových základních desek.
- Výměna nebo respektive instalace nové (novější) grafické karty a tím náhrada staré nebo integrované grafické karty. Tuto také volíme dle použití pc z několika typů (herní, klasická, profi). Tedy pro hraní výkonných her nebo těžbu kryptoměn či práce s videem, pro běžný provoz nebo pro kreslení v CAD programech či pro práci s videem …
Práci s videem rozuměj práci v nějakých střihových programech, úpravy, renderování, tvorba animací apod. Jinak u videí je stejně jako u her hodně důležitý procesor a paměť.
**************
Poznámka
Pokud byste chtěli upgradovat svůj počítač, tak zvažte, zda máte šanci rozběhnout jej na 64 bitovém systému, tzn. aby procesor zvládal 64 bitové instrukce. Pokud si nejste jisti, je nutné si toto zjistit na internetu. Protože je fakt, že snažit se vylepšovat počítač, který má jen 32 bitovou budoucnost už asi nemá cenu. Již dnes někteří výrobci přestávají podporovat 32 bitové systémy, končí 32 bitové ovladače apod. A tento trend se bude jen zrychlovat…
**************
To by bylo ohledně hw Vašeho pc. Takhle bychom ho mohli přimět k lepším výkonům, dokonce i na dlouhá léta. Co ale v případě, kdy nemůžete, nebo nechcete nebo se již nevyplatí, provádět upgrade hardwaru Vašeho pc? Máme ještě nějakou možnost?
Ano máme.
Již jsme se zde zmínili, že ne všechna prostředí operačních systémů jsou stejně náročná, můžeme se tedy pokusit nainstalovat méně náročné prostředí a vyzkoušet, zda náš starý pc ještě vydrží nebo nás opravdu čeká výměna za nový.
To je také možná častý problém lidí, kteří měli na svém pc Windows XP (a Vista) a řeší, co dál, když Microsoft již ukončil podporu, upgrade na Windows 10 zdarma není a navíc by to hw počítače ani nezvládl.
Lidé (čti běžní uživatelé) tedy stojí před otázkou: Mám provozovat nepodporovaný (a tím pádem do budoucna více či méně nebezpečný) operační systém, nebo si musím koupit nový hw, aby to utáhlo ty Windows 10, ale to budu muset zaplatit za upgrade Windows, nebo si mám koupit celý nový pc? Není ještě jiná možnost? No je, přece ten Linux.
Pak zkusí instalaci a jsou naštváni, že moderní Linux z roku 2017 nebo nastupujícího 2018 na jejich starém pc nefunguje tak, jako XP, napsané někdy kolem roku 2001. Že by v tom byl ten háček? No jistě, že ano. Tenkrát nebyla výpočetní technika ani tak pokročilá, ani operační systémy nebyly tak „nenažrané“ na prostředky hw. A oni to přesto porovnávají. Přitom už ví, že o.s. Windows 10 z roku 2015 na svém hw nerozchodí. Mají tedy šanci s Linuxem z roku 2015 – 2018?
Ano mají. Jen musí zkusit nějakou méně náročnou verzi prostředí. A k tomu si řekneme něco v další kapitole.
pekne, zrozumiteľne napísané na vždy aktuálnu tému, užitočné
ďakujeme 🙂
dobre napisane. ja len k:
Protože je fakt, že snažit se vylepšovat počítač, který má jen 32 bitovou budoucnost už asi nemá cenu.
——
upgrade pc aj s 32bit cpu ma zmysel. to ze ubuntu a mint 32bit verziu v najblizsom release nebudu mat je smutne ale nie je to koniec 32bit cpu.
su distra ktore podporuju prave stare cpu, pae aj non pae.
vacsi problem je sse2.
Ten kdo na to tzv. má tak tyto problémy neřeší! Koupí každý nejpozději 3. nebo 4. rok něco nového, nemusí to být technická a proto nejdražší špica, no a je za vodou: navíc dle trendu a spolu také s módou se ukazovat tak to bude dnes něco „odborně“ mobilního, tedy už ani ne notebook ale tablet nebo nejlépe na efekt chytrý mobil.
Na podzim jsem byl náhodně svědkem v prodejně elektroniky, já tam moc nechodím, že rodiče vybírali pro 13 letého kluka dárek prý k narozeninám, mobila za 20 tisíc už prý má a tak teď jakého proto koupit navíc notebooka, za 40 nebo za 50 tisíc nebo ještě dražšího?
K smutnému pobavení byla navíc argumentace prodávajícího, jako by totiž vše stálo nebo padalo na počtu jader procesorů … přitom já jsem v desktopu a se slušnou grafickou kartou (vršek low-endu) stále (i pro video a tedy i poslouchání třeba ČTV a celoobrazovkově) naprosto spokojený s AMD Sempron 140 –
jednojádro!
Dle mne, my co máme hlouběji do kapsy nebo z principu nechceme podporovat šejdířské praktiky reklam, tak na vážnější práci se těmto mobilním věcem raději zatím vyhneme (to neznamená že v kapse toho mobila a na především telefonování nemáme) a raději vždy zvolíme ten desktop: pro jeho modularitu a tedy relativně snadnou výměnu komponent a protože i když vývoj a miniaturizace zdárně pokračuje, tak fyzika se přesto ošálit nedá. A když snahami výrobců ano, tak potom musíme si to připlatit a stejně musíme být připraveni, že po 2 letech tj. akorát po skončení záruku nám kvůli „kurvítku“ takové zařízení stejně odejde. Viz mé okolí a takový tablet je obecně neopravitelný, pokud technicky ano tak ekonomicky už nikoli.
Píšu to tu proto, že úspěšný klič k řešení „co s tím“ je už na samém počátku, a to je výběr desktop nebo to ostatní. Protože řešit až potom ten následek je už pozdě. Když potřebnou komponentu nemám šanci schůdně vyměnit.
Pokud přece jen se člověk dostane do situace možné prý výhodné nabídky třeba notebooka, tak nepodlehnout a předem … si do google ke komponentám zadat i ono kouzelné slůvko „benchmark“!
no tak Intel CPU je obcas problem rozsifrovat aj pre mna, a to som zacinal na Sinclairoch a z PC 286, takze si s kludom mozem povedat ze sa v tom trochu vyznam.
s textom plne suhlasim, ved aj vo vacsine priadov mam srot, az na ten I7-7700k, ale ten ani nezapinam ma 1200W zdroj a papa vacsinou v hornej treine (850-900Wh).
dokonca radsej odporucam kupu secondhand notebooku alebo desktopu ako novu skladacku. je prepoklad, ze ten secondhandovy vydrzi est 2x dlhsie ako novy.
Linux a slabý počítač? = samozrejme ze Ano!
Aj ja oblubujem stare 32 bit desktopy, este stale mam AMD Sempron jednojádro!. Doteraz som nemal problem s vymenou chybnych komponentov v mojom starom desktope.
Asi budem ZLY OVCAN, ked odmietam v obchode kupovať novy PC s uz nainstalovanym OS windows v cene. /Videli ste uz niekto reklamu v TV na Linux distribuciu??? ja doteraz nie!/. Obchodnici nechcu predavat PC bez OS windows a nedaju zlavu pri nakupe noveho PC bez OS windows. Navyse po 2-4 rokoch tieto nove PC odchadzaju do srotu z dovodu planovanej zivotnosti.
/častý problém lidí, kteří měli na svém pc Windows XP (a Vista) a řeší, co dál, když Microsoft již ukončil podporu, upgrade na Windows 10 zdarma není a navíc by to hw počítače ani nezvládl/ = lahka pomoc = prejst na LINUX MINT /XFCE – MATE – LXDE/.
Pred par rokmi som presiel na LINUX, zvykol som si na LINUX, windows uz viac nepotrebujem. Mam radsej LINUX a slobodnu volbu vyberu distribucie, programov a desktop prostredia. Otazka je, dokedy este budu vyvojari podporovat 32 bit system LINUX ???.
Právě, že už to začíná jít z kopce – nVIDIA ukončuje vadávání 32 bitových ovladačů grafik a další ji budou následovat. Znamená to, že až tam nepůjde nainstalovat starší 32 bitový ovladač, tak pokud nebude funkční svobodný, nebude ovladač pro grafiku – v tomto případě je upgrade pak v ceně slušného repasovaného pc s minimálně I2C a vyšší …
bod 3. Výměna HDD za SSD – jedna z nejvíce viditelných změn pc.
No já to cca před rokem udělal a …. nic. U widlí ano, tam je rozdíl brutální, před tím w7 najížděl více jak 10min., teď pod minutu, ale linux, před tím cca do 40s teď cca 35s, při práci s ním nepozoruji rozdíl vůbec žádný a to jsem nepořizoval to nejlevnější co bylo, ale Samsung 850EVO 250GB, před tím Seagate 1TB 7200ot.
PC mám už téměř 10 let starý AMD X2 5600+ a 4GB RAM, Linux Mint 18.1 Cinamon a jinak naprostá spokojenost. Do widlí vlezu akorát když potřebuji něco co pod linuxem prostě rozjet nejde a není za to slušná náhrada, takže možná tak 1x za čtvrt roku.
Pro mě osobně tedy investice do SSD jen vyhozené peníze a dost velké zklamání, čekal jsem mnohem, mnohem více.
Ono se píše, že pořizovat si SSD kvůli jen zkrácení startu systému a které teoreticky dělám tak jednou denně je s velkým otazníkem tj. co se týče efektivity vynaložených peněz.
Jestli chceš ještě rychlejší „starty“ probádej jak na tvé konfiguraci funguje nebo nefunguje uspání systému (má to ale také své mouchy) no a potom ono probouzení tj. jakoby start když ráno přijdeš k počítači je záležitostí opravdu jen několika vteřin! Čas od času je však myslím dobré počítač vypnout běžným způsobem
.
Ten opravdu plus SSD je za provozu a dán tím, že jsou řádově proti HDD zkráceny vybavovací doby!
Nevím jestli jsi nepřehlédl, ale série článků se jmenuje ve smyslu co se slabým počítačem. No a především u starších notebooků bývá problém (příkladem) relativně malá paměť a kterou lze obtížněji rozšířit: potom systém třeba více swapuje a tedy je tím zpomalen, tady potom ono zkrácení vybavovacích dob u SSD je významné.
To, že ty prý nepozoruješ za provozu s SSD prý zrychlení, tak také asi znamená že ve tvém konkrétním případě máš (s velkou pravděpodobností) v konfiguraci slabé místo jinde a kapacita 4GB RAM (jako možné slabé místo) to viditelně není!
Než začneš takto myslím neoprávněně generalizovat, myslím jak právě píšeš, tak se to místo pokus pokus najít: zakopaný pes totiž může být třeba v tandemu grafika a procesor z kterých tu větší rychlost, v odezvě, už dál nevymáčkneš a i když to SSD tam máš.
Pingback:Příprava instalace Linuxu – Linux Mint CZ&SK