Na konci minulého týdne byly vydány oficiální pokyny k aktualizaci Linux Mintu17.3 na Linux Mint 18 (Cinnamon a MATE).
Clement Lefebvre (autor Linux Mintu) v anotaci k aktualizaci napsal: „Pokud se systémem není žádný problém, neaktualizujte.“ Jinými slovy, pokud vám LM 17.3 funguje stabilně, hladce a nevykazuje žádné chyby, není nutné systém aktualizovat, protože Linux Mint 17, 17.1, 17.2 a 17.3 bude i nadále podporován až do roku 2019.
Pokud se rozhodnete pro upgrade, je nutné provést následující kroky.
1. Nejprve vás chci upozornit, že upgrade na Linux Mint 18 je možný pouze z operačního systému Linux Mint 17.3. Pokud používáte Linux Mint 17, 17.1 nebo 17.2 je nejprve třeba přejít na Linux Mint 17.3.
2. Vytvořte si zálohu osobních souborů. Vaše osobní data jsou to nejcennější, co máte. Pokud se něco stane, a vy budete nuceni si svůj operační systém přeinstalovat, tak se zálohovanými daty můžete být v klidu. Pokud ale dojde ke ztrátě dat nebo k nim nelze získat přístup, tak to je už jiný příběh… Chcete-li chránit sebe, proveďte úplnou zálohu vašich osobních dat (fotografie, textové soubory, atd.) do nějakého externího zařízení (USB disk nebo DVD-ROM), čímž si zajistíte možnost jejich následného obnovení.
3. Otevřete terminál. Vzhledem k tomu, že se proces aktualizace děje v okně terminálu zadáním příslušných příkazů, je nutné pracovat v terminálu.
4. Nainstalujte mintupgrade. Otevřete terminál a zadejte následující příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install mintupgrade |
5. Ověřte aktualizace. Chcete-li zkontrolovat dostupnost aktualizací, zadejte v terminálu následující příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
mintupgrade check |
Tento příkaz umožňuje pouze kontrolu vašeho systému na možnost aktualizace. Výstup pak zobrazí schopnost aktualizovat a pokud ano, jaké balíčky budou aktualizovány, instalovány a odstraněny.
Je důležité věnovat velkou pozornost finálnímu výstup tohoto příkazu. Pokud bude poukázáno na balíčky, které brání aktualizaci, odstraňte je (můžete je zkusit přeinstalovat po aktualizaci). Také věnujte pozornost všem důležitým balíkům v seznamu balíčků, které budou odstraněny, abyste je mohli znovu nainstalovat po aktualizaci.
Výše uvedený příkaz opakujte tak dlouho (nepřecházejte na další krok, dokud jeho výstup nebude vyhovující pro aktualizaci operačního systému.
6. Stáhněte balíčky pro aktualizaci. Aby bylo možné stáhnout balíčky potřebné pro upgrade na systém Linux Mint 18, zadejte v terminálu následující příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
mintupgrade download |
Tento příkaz ještě neaktualizuje systém, pouze se stáhnou potřebné balíčky.
7. Aktualizujte. Tento krok je nevratný. Jakmile si jej zadáte, už nemůžete nic vrátit.
Chcete-li spustit aktualizaci systému, zadejte v terminálu následující příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
mintupgrade upgrade |
Zadáním příkazu budou aktualizovány staré balíčky, instalovány nové a odstraněny zbytečné. Počet aktualizovaných a odstraněných balíčků bude záviset na tom, kolik dalších aplikací máte nainstalovaných v Linux Mintu 17.3.
Během upgradu systému v terminálu se vám otevře další okno s otázkami. Pečlivě si přečtěte obsah otázky, zaškrtněte políčka a stiskněte klávesu Tab, pokud chcete přejít na Ok nebo Yes a No a poté stiskněte klávesu Enter pro pokračování v aktualizaci.
Počkejte dokud se nedokončí aktualizace, restartujte počítač a začněte používat Linux Mint 18 Sarah.
Zdroj: https://community.linuxmint.com/tutorial/view/2316.
Je dobré pře nevratnou změnu (upgrade na 18) použít TimeShift. Osvědčil se mně když správně neproběhl upgade.
Timeshift
dobrá pripomienka a dobrý príklad, v takej situácii človek ocení zálohu 🙂
O tomto sw tu máme dva články:
http://www.linux-mint-czech.cz/timeshift-linuxova-alternativa-pro-vytvareni-bodu-obnoveni/
http://www.linux-mint-czech.cz/zalohovanie-na-linuxe/
a iste by sa toho našlo viac s podobnou tematikou
Chcem svšak upozorniť na dva takmer totožné články, ktoré pri takejto zálohe isto privítajú tí, ktorí chcú vedieť, čo, kde, ako …
http://www.linux-mint-czech.cz/struktura-souboroveho-systemu-v-linuxmintu/
http://www.linux-mint-czech.cz/jaky-je-smysl-slozek-v-adresarove-strukture-linux-mintu/
Ještě doplním. TimeShift nezálohuje uživatelská data, jen systém a systémové nastavení!!!
pokud si ho nenastavis tak ne ….
jak to nastavím?
Osobne, po zbežnom pohľade na LM 18, ostávam aj s firmou na LM 17.3. Rosa je z môjho pohľadu mimoriadne vydarená, stabilná a nijako sa nebije s naším používaným hardvérom. Naopak u LM 18 som zatiaľ narazil na pár subjektívnych i objektívnych problémov.
LM vo firme je pekný námet na článok 😉
suhlasim.
u nas ostavame na 17.3 a uvazujeme kam dalej, 18 mi aj na mojom testovacom ntb robi stale problemy.
A specialny sw pouzivam iba Corel AfterShot3 a Office 2007 vo wine ostatne su native veci z linuxu, ale pod 18 uz blbne OCR, a tiez 2 zvukovky
Pingback:Linux Mint 18 “Sarah” – pred a po inštalácii (Cinnamon) - Linux Mint CZ&SK
pod rôznymi článkami som si prečítal rôzne názory
vidím to optimisticky, vzhľadom na tisíce užívateľov LM18 je tých chýb len promile
dotknutí zrejme nebudú zdieľať môj optimizmus ale je fakt, že prevládajú chyby na NB a je tiež fakt, že sa na tom „zúrivo“ pracuje 😀
samozrejme, ako sa už niekoľkokrát spomenulo, kto chce skalopevný OS, ten si zodpovedne počká, kým vychytajú muchy
a na experimentovanie a skúšanie noviniek použije inú mašinku, virtualbox, iný hdd, …. 🙂
Přesně tak, je to opravdu promile problémů, které se brzy vyřeší a do té doby je tu stabilní a vychytaná 17.3. Co by za to rámaři oken dali:-)
Nevydržel jsem čekat na popis upgrade, tak jsem se o víkendu odhodlal k čisté instalaci. Stejně jsem si chtěl trochu uklidit, tak jsem to vzal z gruntu 🙂
Musím říci, že zatím se se žádným problémem nepotýkám. Zároveň jsem se dokopal k tomu abych využil 16GB SSD, které mám v ntb a které původně sloužilo jako cache pro Windows. Jelikož ale Windows používám jen na hry a na práci používám výhradně Linux, tak jsem jej vyhradil pro Linux. LM je teď rychlý jako blesk a vše zatím šlape bez problémů.
Je fakt, že už jsem vzdal různé pokusy o využití Nvidia Optimus (na hry mám Windows) a čtečky otisků prstů, kterou jsem sice v LM17 rozjel, ale oproti Windows bylo snímání dost mizérie.
Alespoň si nebudu Linux zanášet žádným zbytečným smetím 🙂
Za mě tedy zatím LM18 ok.
tak v mint 18 nejde aj FireWire, rovnaka chyba v ubuntu tiez.
nepomoze nic. pockame
včera jsem se pokusil o tento upgrade na mém ntb DELL 6600 kde jsem měl 17.3 ale něco bylo špatně s grafikou, špatně vykreslovala…jako linuxlama jsem postupoval dle návodu, nevím přesně co znamenaly ty otázky na které jsem během instalace v terminálu odpovídal, ani nevím jestli ve výpisu v bodu 5 bylo něco co by mě mělo zarazit, než jsem dal „y“ nenašel jsem červený jen fialový text…pročeš jsem to risknul….zarazila mě délka…očekával jsem to kratší…. po dokončení všechno vypadalo ok….měl jsem nastaven ze 17ky svobodný ovladač grafiky…..v domění že 18ka bude ok jsem v ovladačích označil doporučený nvidia ovladač, který nesl podle mě vyšší číslo verze než se mi zobrazovalo v 17cce…ovšem po restartu mi naskočila hláška že „spuštění serveru X (vašeho grafického rozhraní) selhalo“ dále mě to pustilo k logu který uložilo do var a dál mě to nepustilo……nechtěl jsem na jiném kompu hledat nějaké opravné nástroje neb mám zatim povědomí jen o problémech s grubem….tak sem si musel vypálit 18 a naintalovat to načisto…..první nstalace probíhala ok zas až do restartu z hotové instalace, kdy mi naběhla jen černá obrazovka s blikajícím podtržítkem v pravém horním rohu…..ale druhá už funguje, ted z ní píšu….zůstávám u svobodného ovladače….funguje asi lepší diagnostika neb mám vestavěnou grafiku Intel a samostatnou nvidii a v okně ovladačů mi to v 17cce neukazovalo že jsou tam dvě i když v terminálu mi to vypsalo obě, 18ka už to ukazuje…ovšem stále to vykreslování má lehký handicap
tak jenom za mě aby řeč nesála 🙂
jinak 18 na na mě působí velmi dobře
Pingback:Vydaný Linux mint 18 „Sarah“ Xfce - Linux Mint CZ&SK
Nepoužíval som ubuntu, tam je vraj takýto alebo podobný upgrade normálny, nemal som s tým teda žiadnu skúsenosť.
Nakoľko na jednom disku som už dlhšie bez problémov používal LM18Xfce (z čistej inštalácie), skúsil som takýto upgrade na NB http://pastebin.com/vR6iB9GP
PPA a sw som si zálohoval pomocou Aptik-u, dáta mám zálohované, tak som to spustil.
Upgrade sa prerušilo červenou chybovou hláškou v zmysle „príliš veľa chýb“
sudo apt-get install -f to vyriešilo
Upgrade som spustil ešte raz, tentoraz to už išlo v poriadku. Hlavne treba čítať, čo nám to vypíše v prípade chyby a nerobiť paniku. Ten upgrade proces/skript je napísaný vskutku geniálne 🙂
Po reštarte som obnovil ppa a sw cez aptik. Trvalo to celé asi 90 min, Nie málo ale na konci som mal systém taký, ako v momente, keď som sa púšťal do tohoto „dobrodružstva“ 😀
Či si zvolíte túto cetu alebo novú inštaláciu, to je len na vás. Absolvoval som obe a obe úspešne. Som spokojný.
Zdravím,
prosím o radu.
Kamarád měl na ntb LM 17.2 nevím jakou edici, je to 32 bit. Upgradoval na 17.3 a pak na 18. A má jen černou obrazovku. Zkusil jsem spustit čistou instalaci, ale po odběhnutí loga Mint zůstane jen černá obrazovka, takže instalace nejde spustit.
Vyzkoušeno LM 18 Cinnamon, LM 18 XFCE, Arch. Vše se chová stejně.
V záchranném režimu instalace to vypíše nějakou chybu Biosu (možná Biosu grafiky). Zásadní problém bude asi čipset VIA.
Notebook je značky Fujitsu – Siemens.
Můžete mi poradit, co mám zkusit dál? Díky
1) „V záchranném režimu instalace to vypíše nějakou chybu Biosu (možná Biosu grafiky). “
… stav zásob Biosušenek nebezpečně klesá …
nie?
– tak čo to tam píše za „nějakou“ chybu ?
2) „Zásadní problém bude asi čipset VIA. “
no ak tam mal lm17.2 a fungovalo to, tak v tom by nemusel byť problém, aj keď…
– skús stiahnuť lm17.2 či to nabehne
3) má tam iba tento linux alebo je to dualboot s niečim ?
—
-*0 …….
Ahoj,
díky za rady:
3) Je tam jen jeden systém.
Je docela možné, že ta 17.2 běžela v nouzovém režimu Cinnamonu.
2) Zkusím odpoledne stáhnout tu 17.2.
1) Až se k tomu odpoledne dostanu, tak si to zkusím zapsat a písnu to sem.
0*-
-*00*-
Tomi, založ prosím novú tému na fóre v sekcii:
http://forum.linux-mint-czech.cz/viewforum.php?f=15
tam je priestor na to určený
tu sme pod článkom o upgrade na lm18
Jasně, adresa je zde:
http://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=15&t=2424&p=15517#p15517
A díky za ochotu.
Koupil jsem nový Lenonovo s W10. Jsem zvyklý na LM, Lubuntu, PC Linux OS. notebook je prý proti instalaci dalšího OS zablokovaný. Může mi někdo poradit, na Oracle VM to není ono.
Děkuji, Zdeněk ligo.sosua@gmail.com
Pingback:Linux Mint 18.1 Serena – ako na to? - Linux Mint CZ&SK
V LM 18 jde firewire, ale je třeba spustit Kino jako root.