Asi mezi námi nebude mnoho uživatelů, kteří si vytvářejí plakáty. Přesto si v dnešním článku povíme o možnosti jejich tisku v Mintu. Vytvořit plakát v naší distribuci není až zas takový problém. Ten ale může nastat v okamžiku, kdy vznikne potřeba jej vytisknout a má-li větší velikost než formát A4. V OS Windows pro takovou situaci existuje snadno ovladatelný program (ProPoster). Ale co v Linux Mintu?
My si představíme několik možností, jak se dá tento problém celkem pohodově vyřešit.
První možnost
Jako první vám pro vyřešení výše uvedeného „problému“ mohu doporučit velmi dobrý program s názvem Posterazor. Ten rozdělí daný obrázek na určitý počet stránek ve formátu A4 a vy si může nastavit i šířku pole, jež je požadovaná pro jejich slepení. Výsledek pak aplikace Posterazor ukládá jako vícestránkový soubor PDF. Chcete-li si jej nainstalovat a vyzkoušet, zadejte v terminálu následující příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install posterazor |
nebo si otevřete Správce softwaru nebo Synaptic, do vyhledávacího pole zadejte název programu a poté „klikacím“ způsobem nainstalujte.
Druhá možnost
Druhou možností jak se s naším „problémem“ vypořádat je použití aplikace PhotoPrint. I ona je součástí standardních repozitářů Linux Mintu, proto si jí opět můžete nainstalovat výše zmíněným „klikacím“ způsobem nebo si opět otevřete terminál a zadejte:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install photoprint |
Po nainstalování a spuštění programu proveďte následující kroky:
- Otevřete daný obrázek: Obrázek – Přidat obrázek…
- Dále Návrh – Plakát
- Nastavte požadovanou velikost
- Vyexportujte soubor ve formátu JPEG nebo TIFF. Zadejte požadovaný adresář pro jeho uložení.
Třetí možnost
Jako další můžete použít grafický editor GIMP, který je defaultní součástí Linux Mintu a vy tedy nemusíte nic dodatečně instalovat. Postup je následující:
- Otevřete požadovaný snímek: Soubor – Otevřít
- Předpokládejme, že je třeba rozdělit obrázek na 8 archů formátu A4. K tomu použijeme nástroj Vodítka. Obrázek – Vodítka – Nové vodítko (podle procent). Vyberte položku Svislý a nastavte hodnotu na 25% v parametru Poloha (v %). Klepněte na tlačítko Budiž. Následně přidejte vodítka s hodnotami 50% a 75%.
- Přidejte ještě vodítko Vodorovný. V našem případě bude mít vodorovné vodítko hodnotou 50%.
- Nyní použijte nástroj Gilotina: Obrázek – Transformovat – Gilotina
- Uložte 8 vytvořených obrázků
- Získané obrázky pošlete do tisku
Čtvrtá možnost
Jako poslední si představíme on-line službu pro tvorbu plakátů, kterou najdete na adrese rasterbator.net.
- Klepněte na tlačítko Print yourself.
- Vložte obrázek.
- V Paper settings vyberte, v jakém formátu se má tisknout (A4, A3, A2 …), jejich orientaci (na šířku nebo na výšku) a klikněte na „Continue“.
- V Output size vyberte počet dlaždic na výšku (high) nebo šířku (wide) a klikněte na „Continue“.
- V sekci Style bych vám radil vybrat položku No Effects a opět klikněte na „Continue“.
- V sekci Color nechte vše na výchozích hodnotách a klikněte na „Continue“.
- V poslední sekci Options lze nastavit položku Crop, pro vytisknutí polí pro slepení.
- V našem případě se zobrazilo 8 listů. Klepněte na tlačítko Rastebrate a vyčkejte na dialog pro uložení výsledku. Někdy můžete čekat i několik minut, protože služba je on-line a ve frontě může být hodně úloh.
Jak vidno, možností pro tisk velkých plakátů je i v Linux Mintu povícero. Stačí si jen zvolit takovou, která je pro vás nejvýhodnější a můžete se veřejně chlubit svými grafickými výtvory.
Já vám v tom přeji hodně úspěchů!