APT, Advanced Package Tool z projektu Debian, umožňuje plnit různé úkoly ve správě balíčků pomocí řady samostatných nástrojů. V minulosti potřebovali uživatelé proniknout více do struktury příkazů, proto vznikly takové jako apt-get, apt-cache, apt-config a celá řada dalších, aby byly naplno využity funkce ze sady APT.
APT byl původně vytvořen pro řešení problémů se správou balíčků a aby se skoncovalo s trápením se závislostmi, s nimiž se potýkali uživatelé v samotných počátcích linuxových operačních systémů. Bohužel, APT trpí jiným neduhem, něčím, co někteří nazývají „peklem rozptýlené dokumentace“ (anglicky Dispersed Documentation Hell – DDH). Ona totiž dokumentace, vztahující se k APT je rozptýlena do různých nástrojů a v některých případech, jako je například hlavní příkaz apt, je prakticky nemožné o něm něco najít.
Po více než deset let prakticky všechny návody pro instalaci a odstraňování balíčků v systémech založených na Debianu/Ubuntu (tedy i Mintu) byly napsány pro uživatele apt-get. V minulosti to byla správná cesta, protože „apt“ jako příkaz v té době neexistoval, ale právě vzhledem k „peklu rozptýlené dokumentace“ si řada uživatelů jeho existenci ani v současnosti neuvědomuje.
Pokud si chcete nainstalovat nějaký balíček, tak téměř ve všech tutoriálech najdete:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install balíček |
ale nyní si místo toho si můžete vše zjednodušit tak, že zadáte:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt install balíček |
Někteří z vás mohou namítnout, že apt není příliš odlišné od apt-get, což je pravda, ale já si myslím, že právě ta pomlčka v příkazu je to, co pro řadu uživatelů představuje překážku v jeho používání. Použití apt ušetří čas a ušetří i klikání na klávesy pro zadání stejné úlohy.
Peklo rozptýlené dokumentace
Zásadní problém s dokumentací, týkající se APT je, že v závislosti na tom, jak a kde budete hledat, nemusíte najít vůbec nic. Pokud budete vyhledávat pomocí Google nebo DuckDuckGo, tak pro heslo „dokumentace apt“ najdete některý z těchto tří výsledků:
- Dokumentace související s apt-get
- Přehled základních informací o APT
- Zcela nesouvisející informace
Pokud byste měli do vyhledávacího pole zadat slova jako „linux“, „mint“ nebo „debian“, tak se výsledky vyhledávání příliš nezmění. „Peklo rozptýlené dokumentace“ je natolik závažné, že najdete dokumentaci označenou jako Obsolete Documentation z Debian.org dříve, než něco užitečného ve vztahu k příkazu APT, pokud kdy vůbec něco najdete.
Manuálové stránky
Manuálové stránky jsou stránky dokumentace, které lze použít lokálně na vašem systému nebo prostřednictvím on-line adresářů. Místní položky mohou nebo nemusí být aktuální v závislosti na verzi a používaném distru. Například Ubuntu 15.10 má nejnovější manuálové stránky, ale pro 14.04 není ani ve výchozím nastavení. Vy si však můžete zkontrolovat, zda máte nejnovější verzi manuálu v terminálu zadáním příkazu:
Příkaz terminálu: |
---|
man apt |
Na druhou stranu, pokud budete hledat manuálové stránky on-line, pak téměř vždy najdete starou manuálovou stránku.
Zjednodušte si práci v příkazovém řádku pomocí APT
Níže uvedený seznam obsahuje nejužitečnější dostupné příkazy apt a také alternativní staré příkazy.
- apt install balíček(y)
- nahrazuje příkaz apt-get install balíček
- apt remove balíček(y)
- nahrazuje příkaz apt-get remove balíček
- apt search
- nahrazuje příkaz apt-cache search
- apt show balíček(y)
- nahrazuje příkaz apt-cache show balíček(y)
- apt update
- nahrazuje příkaz apt-get update
- apt upgrade
- nahrazuje příkaz apt-get upgrade
- apt list –installed
- nahrazuje příkaz dpkg –get-selections | grep -v deinstall
- nahrazuje příkaz dpkg -l
- apt list –upgradable (sudo není podmínkou)
- nahrazuje příkaz apt-get -u upgrade –assume-no“ (vyžadováno sudo)
- apt edit-source
- nahrazuje příkaz echo ‘nový řádek textu’ | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
- nahrazuje příkaz sudo nano /etc/apt/sources.list
Linux Mint upřednostňuje jednoduchost
Většina z operačních systémů založených na Debianu nebo Ubuntu má aktuální verzi APT, která umožňuje zadávat jen některé zjednodušené příkazy. Avšak tým vývojářů Linux Mintu se už před pěknými pár lety rozhodl, že příkazy apt zjednoduší. V Linux Mintu byl vytvořen skript v jazyce Python (v roce 2009) tak, aby příkaz apt byl tak užitečný a tak jednoduchý, jak je to jen možné. Nelze než doufat, že i ostatní vývojářské týmy uvidí výhodu rozšiřování funkčnosti apt také, protože jen tak budou moci těžit i jejich uživatelé ze zjednodušeného přístupu, který je v Mintu už obsažen. Teprve potom bude příkaz apt mnohem lepší, než je nyní a půjde pak i využít jeho plný potenciál.
Tým Linux Mint se rozhodl přidat zajímavou funkci tak, že odstranil potřebu psát před příkazem sudo. Například pokud zadáte „apt install balíček“ bude automaticky platit sudo před ním během jeho zpracování, takže uživatel si už nemusí pamatovat, potřebuje-li příkaz sudo nebo ne.
Níže uvedený seznam obsahuje nejužitečnější další možnosti zadávání příkazů, které jsou k dispozici pro příkaz apt v Linux Mintu a také alternativní staré příkazy.
- apt autoclean
- nahrazuje apt-get autoclean
- apt autoremove
- nahrazuje apt-get autoremove
- apt purge balíček(y)
- nahrazuje apt-get remove –purge balíček(y)
- apt depends balíček(y)
- nahrazuje apt-cache depends balíček(y)
- apt rdepends balíček(y)
- nahrazuje apt-rdepends balíček(y)
- apt policy balíček(y)
- nahrazuje apt-cache policy balíček(y)
- apt held
- nahrazuje dpkg –get-selections | grep hold
- apt hold balíček
- nahrazuje echo balíček hold | sudo dpkg -Set-selections
- apt unhold balíček
- nahrazuje echo package install | sudo dpkg –set-selections
- apt download balíček (stáhne soubor balíčku .deb)
- nahrazuje LC_ALL=C apt-cache depends package |grep -v “Conflicts:\|Replaces:”|awk ‘{print $NF}’|sed -e ‘s/[<>]//g’|xargs aptitude download -raa
APT: Více práce s menší námahou
Příkaz apt zjednodušuje řadu úloh souvisejících se správou balíčků v příkazovém řádku v Linuxu (na bázi Debianu) a Linux Mint převzal iniciativu díky níž by měl být příkaz dále vylepšován. Můžeme jen doufat, že tato iniciativa napomůže přechodu na novou metodu v celé linuxové komunitě. Jediný příkaz apt, který zatím v Linux Mintu chybí je „apt add-repository“, který má nahradit starý příkaz add-apt-repository a pokud vím, tak tato funkce bude k dispozici v budoucích verzích Linux Mintu.
super, ďakujem 😀
Perfektné, ďakujem 🙂 Konečne nemusím písať pomlčku 😀
Moc hezké, v jednoduchosti je síla.
Dotaz: ve sekci pro stažení se objevila finální verze 17.3 cinnamon a mate.
Na stránkách linuxmint.com však píšou, že final ještě venku není. Tak nevím.
Mimo jiné se jim podařilo něco zbořit. Uvidíme jak dál.
To je verze RC. Něcojako RTN u Windows. Ale trochu vivinutější
zas na druhej strane, ten zápis so sudo je taká poistka, ostaneme pri ňom a túto informáciu nebudem asi podávať bez rozmyslu ďalej 🙂
Velice zajímavé.
Někdy se mi podařilo použít apt jako náhradu za apt-get., ale tohle?
Budu to rád používat.