V dnešní prazvláštní době, kdy jsme sledováni a šmírováni téměř na každém kroku, stále víc a víc nabírá na významu svobodný, bezpečný a anonymní pohyb nejen v elektronickém světě. Pro uskutečnění bezpečného a anonymního surfování po síti již existuje několik povedených aplikací a my si v dnešním článku jednu takovou představíme.
Má název I2P (Invisible Internet Project) a je to v podstatě anonymní překrytí sítě – jakási síť v rámci sítě, která umožňuje aplikacím navzájem si posílat zprávy pseudonymně a bezpečně. Je zde zahrnuto anonymní surfování na webu, chatování, blogování a přenos souborů. Síť sama o sobě funguje na základě zasílání zpráv, v I2P je navíc knihovna, umožňující spolehlivou streamovanou komunikaci. Veškerá komunikace je od začátku do konce šifrovaná (celkem se používají čtyři šifrovací vrstvy při odesílání zpráv). I2P tak chrání a skrývá vaše sdělení z dohledu a sledování třetích stran, jako jsou např. poskytovatelé internetových služeb. Je to podobné jako proxy aplikace, např. jako je Tor. Avšak I2P není proxy – je to uzavřený systém.
I2P je samostatná anonymizační síť uvnitř internetu. Nabízí jednoduchou vrstvu, která skryje vaši totožnost a citlivá data, což lze využít nejen pro bezpečnou komunikaci.
Chcete-li anonymizovat odesílané zprávy, má každá aplikace jakýsi svůj I2P „router“, který vytvoří několik příchozích a odchozích „tunelů“ – posloupných vrstev, kterými projdou zprávy v jednom směru (respektive ke a od klienta). Na druhé straně, když daný klient chce poslat zprávu k jinému klientovi, je tato předána z jednoho ze svých odchozích tunelů, zaměřených na jeden z příchozích tunelů druhého klienta až do případného dosažení cíle. Každý účastník v síti si zvolí délku těchto tunelů, přičemž vlastně udělá kompromis mezi vlastní potřebou anonymity, latencí a propustností sítě. Výsledkem je, že počet vrstev předávajících zprávu od začátku až do konce je absolutní minimum, nezbytné pro přenos od odesílatele, aniž by došlo k ohrožení příjemce. Více informací o tom jak I2P funguje, naleznete ZDE.
Co I2P umožňuje?
- Blogování, fóra, a wiki
- Decentralizované úložiště souborů
- Vývojové nástroje
- Správa verzí
- Pojmenování domén
- Sdílení souborů
- BitTorrent klienty
- BitTorrent trackery a indexování
- ED2K
- Gnutella
- Správu sítí
- SSH / SCP / SFTP
- Chatování v reálném čase
- Klienti pro instant messaging
- IRC klienti
- Servery IRC
- Procházení webu
- Anonymní webové stránky
- Software proxy
- Inproxies
- Outproxies
- Hosting webových stránek
- Webové servery
Instalace I2P v Linux Mintu
Není nijak složitá a opět spočívá v přidání repozitáře, aktualizaci databáze softwaru a v nainstalování potřebného balíčku. Takže si otevřete terminál a zadejte:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:i2p-maintainers/i2p |
sudo apt-get update |
sudo apt-get install i2p i2p-router i2pd |
Po instalaci spusťte aplikaci příkazem:
Příkaz terminálu: |
---|
i2prouter start |
Pokud máte otevřený webový prohlížeč, vyskočí vám nová karta:
Pokud ne, otevřete jej a do adresního řádku zadejte – http://localhost:7657.
Zde už si pak můžete nakonfigurovat vše potřebné tak, aby váš pohyb po internetu nebylo možné šmírovat a abyste si užili chvíli relativní svobody.
Domovskou stránku projektu najdete na https://geti2p.net/en/.
Přečteno poprvé velmi pěkné a hup jdou to hned odzkoušet, huráááá!
Přečteno podruhé a proto že i pro mne je odkazovaný programový produkt již z říše černých skříněk, tedy nevím resp. jde mimo mne co je „uvnitř“ a především už tomu ano a přiznám tolik nerozumím,
tak jsem odkázán na „víru“ a „sliby“ že po zadání „vstupů“ dostanu žádoucí „výstup“ tedy onu dnes žádoucí osobní anonymitu,
jenže … opět se vkrádá a již poučen zkušenostmi … ona paranoia …není přece nic jednoduššího a vlastně špásovnějšího, než právě nabídnout takovouto podstatou mucholapku a která naopak bude data o dotyčných sbírat, cha, cháááá! Protože ji využijí právě ti, co skrývat „něco“ prý potřebují a ještě se nám tady naservírují sami a jako na talíři, že?
Příklad odjinud a co mám na mysli: vzpomeňme, jak se nám tu začaly objevovat a podivně zase zanikat (a jakoby někdy na povel zevnitř) různá politická hnutí a spolky a strany řekněme opisem s tzv. vyhraněnějšími názory … a bloudi lidi co jim na to skočili a kdo ví, na jakých seznamech a u koho oni dnes už figurují jako potenciální riziko. A už tam zůstanou do své smrti a asi i potom, protože mají pravděpodobně potomky a co kdyby je tím extrémizmem nakazili? Co kdyby, že?
Tím já vůbec nekritizuji konkrétní v článku představený produkt ani autora článku, naopak jsem za to rád. Jen to vidím a obecně jako velký průšvih a jak z toho nevím. Nejhorší na tom je, že vystrašený stádo bučí jen ať nás sledují a víc a víc, my totiž a přece nic zlého neděláme: a tenhle přístup je počátkem konce.
mě to napíše po poslednim prikazu toto (nepočítám ten spoučtěcí)
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
E: Nelze najít balík i2pd
a vůbec nevim jak je to možný díky moc mam kernel 3.19
díky moc za pomoc
Zkus to nainstalovat bez toho posledního balíčku (i2pd), ten ze zmíněného repozitáře nějak zmizel. Příkaz bude tedy vypadat takto:
sudo apt-get install i2p i2p-router
Snad to pak poběží.