Tohle nemusíte číst XIV.

tnc1Protože se nezadržitelně blíží okurková sezóna a moje články už skoro nikdo nečte, a jelikož nemusí, ani nekomentuje, nechávám prostor na publikování ostatním redaktorům. V letním období bývávalo pravidlem, že jsme psali jen dva  –  Satapouch a já. To by se letos mohlo dočasně změnit. Protože mám nabídku od nakladatelství Krásné literatury, budu se věnovat několik týdnů dokončení svého paperbacku, který jsem nazval „Na divokém Východě – v pravé poledne“, což je žánr, který momentálně na našem trhu chybí. V časech mého mládí vycházel „RODOKAPS“, což byla jednoduchá zkratka „Románů Do Kapsy“. Ve škole nám kantoři tuto „literaturu“ zabavovali, úplně bez ohledu na lidské právo vlastnit paperbacky podle vlastního výběru, a místo toho jsme měli povinnou četbu. Poptávka po Rodokapsech se však nesnížila a tak jsem se tenkrát snažil tuto mezeru vyplnit. Jako téměř patnáctiletý kandidát na střední (průmyslovou) školu jsem vymýšlel a přes kopíráky přepisoval na psacím stroji svoje příběhy o ostrých hoších, kteří přes den odháněli svá stáda od blížících se tornád a večer konzumovali svoji dávku whisky v saloonech. Spolužáci si pak o závod kupovali svou dávku literárního braku u mě; navíc formát knížek byl menší a dal se lépe ukrýt před kantorem. A aby toho nebylo dost, tak nám nakonec náš druhý­ „dělnický president“ v rozhlase slíbil, že „žádná měnová reforma nebude“. Za dva dny bylo ale všechno jinak a tak jsem svoje těžce vypsané peníze mohl vyměnit v katastrofálním kurzu 1:5 resp. 1:50 Kčs. To ovšem způsobilo, že jsem se z finančně zabezpečeného studenta ocitl téměř na mizině…

tnc14_1Přežil jsem to, naučil jsem se socialisticky pracovat i socialisticky žít. V praxi to znamenalo, že pracující předstírali, že pracují, a stát předstíral, že je za to platí. Nicméně i tak se postavilo hodně bytů a infrastruktury, dělníci a rolníci svorně kradli, protože to všechno stejně patřilo pracujícímu lidu. Přesně tak, jak to bylo napsáno na Národním divadle – „Národ sobě“.

K literatuře jsem se stále vracel, i když možnost publikování nebyla prakticky žádná. Kancelářský žargón byl pro mě nudný a suchý, a k Chartě 77, kterou jsem nečetl, jsem se nemohl jinak vyjádřit, nežli ji písemně svým podpisem odsoudit. Patřilo to k tehdejšímu folklóru. Absurdní dramata psal Havel a sám život, nicméně i dnes je to nejinak, jen bez Havla.

tnc14_2Ještě než utrousím nějaké „moudro“ z prostředí Mintu, předkládám čtenářům „pro pobavení a poučení“ nikoliv „povídku počínající písmenem P“, ale úryvek z připravovaného díla, které je již na půl roku dopředu vyprodané…

 

Tak – a toto je můj poslední článek tento měsíc, kovbojové čekají a mají kolty zavěšené po čertech nízko…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

„Na divokém Východě – v pravé poledne“
(trailer).

tnc14_3Od vedlejšího stolu se zvedl kovboj, v kraji přezývaný Hrbatý Jimmy a procedil mezi zuby: „Vaše tvář se mi nelíbí, cizinče. Jste určitě od nějaké neziskovky a chcete nám tady zavádět demokracii. Prokletý slídile, nasypu do vás tolik olova, že vás budou do hrobu spouštět jeřábem!“

Dlouhán se ušklíbl – „ne tak zhurta fešáku ! To by se nemuselo vyplatit, mám známosti v Bruselu a jsem kamarád s Burešem…“

Hrbatý Jimmy si odplivl: „Nemusím si vydělávat na živobytí pěstováním nějaké řepky, na Klondiku jsem si vyrejžoval pěknej pár uncí žlutýho kovu a celej Ejgroufert i se žlutejma květinkama si můžu klidně koupit.“

Chlapi u stolu zpozorněli : „Damned, jakej Ejgroufert ? Něco jako Klondike ? Cizinče, povídej, sype to tam?“

Dlouhán se usmál a přehodil si cigáro v ústech do druhého koutku: „Na nějakej holport můžete hoši zapomenout, je to One man show. Hrbatého Jimmyho by Bureš nevzal ani do chráněný dílny…“

„A co ten plešatej s brejlema, co se pořád usmívá ?“ vyzvídal další kovboj.

„Ten je za vodou“, povídá dlouhán, „nikdy nemusel pracovat; má dosť a celej život jenom žvaní fráze a sliby do mikrofónu.“

„To bych bral“, povídá pohublý honák, „jsem už z tý svý dřiny unavenej a stále ještě rekonvalescent.“

Dlouhán se zarazil: „Co to je za profese, ten rekonvalescent ?“

Chlapík ochotně vysvětlil :

„Rekonvalescent je člověk, kterej se necejtí dobře, ale se cejtí líp, než se cejtil tenkrát, když se cejtil hůř, než se cejtí teď…“

„Damned“, zaklel Hrbatý Jimmy, a ruce mu poklesly, „to je i můj případ…“

 

tnc14_4

 

Dlouhán si viditelně oddychl a pokračoval: „No fear, boys, žádná neziskovka ani multikulti s genderovou paritou, sháním jen dobrovolníky k Little Big Hornu !“

Ticho, které nastalo, by se dalo krájet. Lokál se jak mávnutím čarovného proutku pomalu vyprázdnil…

„Takže generál Custer…“, hlesl barman; „…no, tak tady máte láhev whisky z Old Kentucky – na účet podniku!“

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

tnc14_5

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Není tomu ani tak dávno, když jsem se snažil na těchto stránkách stručně popsat jednotlivá desktopová prostředí. Samozřejmě že jsem upozornil i na to, že na absolutní hodnocení nemá nikdo z nás „gebíry“ a tak zůstalo jen u doporučení. Jsou prostředí silná (na silné stroje) a slabá (na ty ostatní), ale může se stát, že i silné desktopové prostředí vám bude i na nepříliš nabitém stroji fungovat zcela bez problémů.

Maximalisté si zajisté koupí PC za 500€ a k tomu i další příslušenství a rozšíření, včetně instalace nejnovějšího Cinnamonu. Většina z nás ovšem doma nemá tiskárnu na peníze a tak vzdáme dík i slabší sestavě. Pokud jde o Cinnamon, je nesporné, že se jedná o moderní prostředí; pokud jde o rychlost, tak to už není F1, ale maximalista si na své přijde. Jinak je Cinnamon ještě vzdálen od toho, aby byl user friendly, na což už mnozí nadšenci dávno přišli. O to víc může uživatele překvapit prostředí KDE, které s nejnovějším jádrem mile potěší i sebevětšího skeptika.

Nicméně i v jakémkoliv jiném svižném prostředí se může stát, a také se stává, že se „nesnesitelná lehkost a rychlost práce“ nějak začne ztrácet. Bývá to přímo úměrné počtu současně spuštěných aplikací, ale i webovými prohlížeči, nechvalně známými jako „žrouti paměti“. Uživatel, který má rád „všechno pod kontrolou“ si může snadno udělat „Sherlock-Holmesiádu“ pomocí dostupných terminálových programů. Není to žádná věda a i nový uživatel rychle přijde na to, že je to jednoduché „jak facka“.

 

top

 

tnc14_6

 

Program „top“, který zobrazuje zátěž počítače a další s tím spojenou statistiku, pozná snad většina z nás. Top ovšem není tou jedinou možností jak sledovat v terminálu co počítač vlastně dělá, a zejména když se nám zdá, že toho nedělá dost. Zobrazuje komfortní statistiku systému: informace o době běhu, počtu přihlášených uživatelů, průměrnou zátěž v různých časových intervalech, počet aktivních běžících procesů, využití paměti a swapu a také seznam procesů. Umí toho dost, včetně možnosti nastavování priority procesům, právě tak jako jejich zabíjení a pod.

 

atop

Podobný program jako výše uvedený je program „Atop“, který umí totéž a navíc ještě dokáže rozlišit více jader/procesorů a ukázat nám jejich jednotlivá zatížení. Zobrazuje i zatížení disku a jednotlivých síťových rozhraní.

Top a Atop předkládají uživateli velice přehledně velké množství informací v jednom terminálu (okně). Pokud si nejsme celkem jisti s tím, co vidíme, pomůže nám nápověda na klávese [?] nebo [h] a program se ukončí klávesou [q] nebo brutálněji [Ctrl + c].

 

htop

Další program disponuje přehlednou a pěknou nabídkou a není to žádný jiný, nežli program „Htop“, který si získal u uživatelů slušnou oblibu. Umí toho dost, dokonce i umí vyhledat konkretní proces stlačením klávesy [ / ].

 

tnc14_7

 

iotop

Pokud snad někdo má pochybnosti o rychlosti zapisování a čtení dat ze svého pevného disku, a chce o tom získat přehled, tak využije služby dalšího nástroje s názvem „iotop“.

Nezbývá, než si uvedené nástroje pokud to ještě nemáme, nainstalovat, a přesvědčit se na vlastní oči, co všechno „počítač o sobě ví“ a podělí se s vámi o svou moudrost…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na Tohle nemusíte číst XIV.

  1. Allconius říká:

    Ahoj, já si čtu všechny tvé články a jen malá poznámka abstinenta: Drsní hoši pijou vodu alkohol je jen pro padavky 😀 Teď jak dávali Samotáře s Belmondem tak tam je důkaz. Přišel domů a natočil si vodu z kohoutku – AHA! 🙂

    • Allconius říká:

      Bych začal spíš nějak takto:
      Nad městečkem Špuntíkovem vládl podezřelý klid. Jimmy seskočil z koloběžky a rozrazil dveře saloonu. „Rychle honem škopek vody nebo uschnu!“ zařval na hostinského Křivonožku a už se sunul k výčepu. „Moment! Co ty škrpále?“ opáčil výhružně Křivonožka. Jimm poslušně zacouval a přezul se do bačkor. Chvíli čekali, Jimm spokojeně usrkával vody, ale nikdo nepřišel. Cizinec uvázl na předměstí. Dostal se do neočekávané přestřelky výrostků hrajících paintball. „Zatracení smradi“ utrousil hostinský, „to zas budou kšefty!“ „Mrknu na to“ rozhodl se Jimm, pomalu vstávaje se přesunul k sudu vody u okna. „Hotovo?“ ptas se Křivonožka. „Jasně“ odvětil Jimm a spokojeně si pohazoval svými obávanými pistolemi na vodu … 😀

  2. theseuszn říká:

    Tvý články Bobby se čtou, za mě su rád, že tu někdo takový jako ty je a snaží se „otevřít oči“. Přeju příjemné léto.
    PS:
    Na okurky se vyprdni, počkej si na burčáky 😀

  3. baron říká:

    Já to čtu taky 😉 ta knížka, no konspirační teorie nejsou moje parketa