Vždy když jsem narazil například na G+ na vtipně stvořený obrázek GIF, tak jsem si říkal, že bych něco takového chtěl také umět. Obrázek GIF je ten obrázek, co se hýbe, většinou v nekonečné smyčce. A ejhle, základní operace není vůbec složitá. V linuxu toho dokonce nemusíme ani mnoho instalovat a výsledek lze beze studu uveřejnit na některé sociální síti. Takže až vám žena bude dávat facku, nezapomeňte se nechat natočit a výsledek převést do GIF. Před dvěma týdny jsem uklouzl na nanamrzlém kameni a v kotoulech se poroučel s kopce, inu to jsou ty zkratky, pane jo, to mohl být záběr jako stvořený pro uveřejnění. Nikdo to nenatočil, takže jsem místo toho stáhl z Youtube jeden díl pořadu Na stojáka s hercem Karlem Hynkem. Ono se to řekne stáhnout z Youtube nebo jiného serveru použitelné video.
Nejsem kamarád s příkazovým programem youtube-dl. Kdo chce poskytnout i k němu základní instrukce, má možnost v komentářích. Pro tento postup jsem čerpal zde. Dále si zopakujeme instalaci Clipgrabu, který umožňuje stahovat obrazové i zvukové formáty z Youtube i dalších portálů a potom budeme pokračovat. Článek od Satapoucha již vyšel tady. Novinkou je, že program má svou vlastní webovou stránku. Taky nainstalujeme ffmpeg, pokud nemáme a ImageMagick.
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:clipgrab-team/ppa |
sudo apt-get update && sudo apt-get install clipgrab |
sudo apt-get install ffmpeg imagemagick |
Nalezl jsem jmenované video na Youtube, spustil jsem z Menu/Internet/Clipgrab a vložil kód zkopírovaný z Youtube, pokud chcete učinit nějaké změny v nastavení Clipgrabu, udělejte to. Stáhl jsem klip, trvalo to mžik. Nyní přijde pro někoho ta svízelnější část práce, poněvadž lze nejlépe udělat v Terminálu. Ale je to v podstatě jednoduché. Za prvé samozřejmě spustíme scénku a vybereme vhodnou sekvenci. První příkaz má nasledující syntaxi:
ffmpeg -t <doba_trvání_(s)> -ss <zahajovací_pozice_ve_formátu_hh:mm:ss> -i <cesta_k_videovstupu> <cesta_k_výslednému_obrázku>
V mém případě po přejmenování mp4 následoval nasledující příkaz. Přejmenování jsem provedl, aby příkazovému řádku navadily mezery. A získal jsem desetivteřinový GIF:
Příkaz terminálu: |
---|
ffmpeg -t 10 -ss 00:01:05 -i Plocha/Borec.mp4 Plocha/vystup.gif |
Dále již pracujeme, jak je zřejmé, s programem ImageMagick. Číslo 30 znamená počet snímků za vteřinu, parametr -loop 0 znamená nekonečnou smyčku, pokud bych zadal jinou hodnotu, smyčka by proběhla právě tolikrát. Takže jednoduše vytvoříme další GIF.
Příkaz terminálu: |
---|
convert -delay 1×30 -loop 0 Plocha/vystup.gif Plocha/animation.gif |
Dále mi šlo zejména o druhý parametr, kterým jsem seškáloval (zmenšil) obrázek. Zkoušel jsem i různé další parametry, ale takto byl výsledek nejlepší. Obsažný návod je na tomto webu, je možné si různě pohrát s barvičkami, pixely, obracením, slučováním více GIF souborů a já nevím, co ještě. Prostě ImageMagick nám prostřednictvím příkazové řádky poskytuje další mocný nástroj. Samozřejmě ImageMagick umí zpracovávat i mnoho dalších souborů, nejen GIF.
Příkaz v terminálu: |
---|
convert -layers Optimize -scale 42% Plocha/animation.gif Plocha/animation_small.gif |
A tady již je výsledný Borec.gif, tedy promiňte deset vteřin ze stejnojmenné scénky Karla Hynka v pořadu Na stojáka.
Nelze nainstalovat. hádá se to s ffmpeg. Když odeberu ffmpeg tak nainstaluji clipgrab ale už zpátky nenainstaluju ffmpeg. A pokud odeberu Clipgrab a nainstaluju ffmpeg tak nenainstaluju Clipgrab.
Některé balíky nemohly být instalovány. To může znamenat, že požadujete
nemožnou situaci, nebo, pokud používáte nestabilní distribuci, že
vyžadované balíky ještě nebyly vytvořeny nebo přesunuty z Příchozí fronty.
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
clipgrab : Závisí na: libavcodec-extra-54 (>= 6:9.14) ale nedá se nainstalovat
Dobrý večer, jakou užíváte distribuci Mintu?
V Synapticu jsem nalezl libavcodec-extra-54 (7:1.2.5-1trusty1), přičemž mám nainstalovaný jen libavcodec54. Jsem na Cinnamonu 17.1.
Ve Vašem případě bych jako první dal příkaz:
sudo apt-get install -f
Ten by měl doinstalovat chybějící závislosti.
Nebo mám ještě jeden nápad, že prostě díky předchozímu přidání PPA mám novější verzi ffmpeg.