Dnes nabídnu užitečný program pro dívky a ženy, ale jistě nejen ony umí pěkně vyšívat. KXStitch je KDE grafický program, který umožňuje vytvářet vzory a grafy pro křížové vyšívání.
Vzory mohou být vytvářeny na uživatelem definovaném rozměru mřížky, který může být zvětšován nebo zmenšován podle toho jak vaše vyšívání pokračuje. Do tohoto editoru vzorů křížkového stehu je možné vkládat obrázky mnoha formátů, které budou zredukovány na počet barev a omezí přechody na celé stehy nebo volitelně použije menší stehy. Program má také výborný překlad do češtiny, slovenština bohužel chybí.
Můžete také použít obrázky jako pozadí. Tyto importované obrázky upravujete nástroji z nabídky až do vytvoření konečné podoby. Můžete například část předlohy přemalovat.
Tento program umožňuje uživateli vytvářet a upravovat vzory křížkového stehu. Umožňuje použití již existujících vzorů, například vytvořených v PC Stitch 10. Používá různé palety nití (DMC, J&P Coats, Anchor, Madeira), uživatel může vytvářet i vlastní palety a barvy. Používá běžné stehy, dovoluje štepování. Poradí si s různými formáty obrázků, tiskne vzory a legendu nití. Umožňuje zaostřit na detail výšivky, a to ve volbě zoom in. Umožňuje postupné vyšívání podle jednotlivých barev.
Po instalaci najdeme program v Menu > Grafika > KXStitch. Jedná se vlastně o svobodnou alternativu placeného softwaru PC Stitch pro Windows.
Několik náhledů zdařilého prográmku
Instalace KXStitch v terminálu:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/apps |
sudo apt-get update |
sudo apt-get install kxstitch |
Domovskou stránku projektu najdete zde: http://sourceforge.net/projects/kxstitch/.
Dalším alternativním softwarem pro tento druh práce je Crosti, balíček stáhneme zde: http://sourceforge.net/projects/crosti/ a instalujeme pomocí Gdebi – instalátoru balíků, tento program je k dispozici v angličtině a nabízí mírně alternativní možnosti, podle mého názoru není tak propracovaný jako Kxstitch.
Vážené dámy budu končit, doběhnu si ještě pro bavlnky, než mi zavřou v galanterii.
Na linuxexpresu vyšel na základě toho článku rozšiřující … http://www.linuxexpres.cz/blog/kxstitch
Marně jsem v článku linuxexpresu hledal skutečný odkaz sem, je zmíněn pouze v textu, musím říct, že pan překladatel mě nehaní, což mě těší. Ještě se mám co učit, co se slohové práce týče. 🙂