Přešli jste na tv v DVB-T2 (nuceně) na kodek H.265 (HEVC) a oddechli jste si, že máte zase na čas pokoj? Tak to Vás asi nepotěší, že se již testuje přenos v kodeku H.266.
Fraunhorefův institut představil nový video kodek, který může posunout video distribuci a to jak lineární, tak i VOD služby na novou úroveň. Nový kodek slibuje poloviční datový tok pro distribuci Ultra HD obsahu.
Nový kodek nese označení VVC (Versatile Video Coding) nebo-li H.266. Vznikal řadu let během výzkumu a standardizaci Fraunhoferova institutu ve spolupráci s partnery jako jsou Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm a Sony.
První technické testy VVC byly nedávno spuštěny na satelitu Astra 2E na pozici 28,2°E.
Malý rychlokurz z historie formátů
Formáty pro digitální video vznikají za určitým konkrétním účelem. Můžete je sice použít i jinde, ale většinou ze sebe uděláte jen hlupáka. Je například hloupost kódovat video o rozlišení 1920×1080 do formátu MPEG-2. Ano, sice tahle kombinace je jako jedna z možných přímo ve specifikaci formátu Blu-ray, ale třeba scéna s přistáním helikoptéry s astronauty v úvodu filmu Capricorn One, což byl jeden z těch raných Blu-rayů authorovaných do MPEG-2, jasně ukazuje, že tohle byla, je a vždy bude fakt nešťastná kombinace.
Podobně je třeba dosti hloupé zkoušet kódovat 8k video do M-JPEG. Jde to, ale dře to. A stejně tak je naopak velmi, opravdu velmi hloupé použít kodek x265 pro kompresi rodinných VHS kazet v rozlišení 352×288 (a zvuk z podélné mono stopy ukládat do 320kbit/s MP3). Na takto nízké rozlišení ten formát vůbec není optimalizován a 99% jeho benefitů zde nebude fungovat (kolik se třeba do této matice pixelů vejde coding block tree?), navíc je to výlet s kanónem na vrabce.
Zkrátka a jednoduše se to mělo a má takhle:
- ±320×240/352×288 ~ analog VHS ↠ MPEG-1 (Video CD)
- ±480p ~ S-VHS, Hi-8, SD video ↠ MPEG-2 (DVD-Video)
- … intermezzo v podobě MPEG-4 ASP / DivX 3 / Xvid, …
- ±2k/1080p/FullHD video/Blu-ray 1920×1080 = H.264 / AVC
- (zapomeňte na slepé větve jako MPEG-2 a VC-1)
- ±4k UltraHD video / UHD BD / 3840×2160 = H.265 / HEVC
- ±8k UltraHD video / 7680×4320 = H.266 (případně AV1)
Kdy bude mít H.266 smysl nasadit
Stejně jako formát AV1, který je tu s námi už dobře dva a půl roku a stále je totálně nepoužitelný, i u H.266 musíme vyčkat na implementace. A to jak hw dekodérů ve spotřebitelských produktech, tak zejména hw podpory kódování do tohoto formátu. Anebo dobrého open-source kodeku, který si prozatím nazvěmež x266.
Pokud nejste příznivci nových změn, asi Vás tyto informace nepotěšily. Dodnes totiž není jednoduché přehrávat a zpracovávat video v H.265. Sami víte, jaké problémy to může způsobit a jak výkonné počítače to dokáže velmi zaměstnat. A co teprve formát AV1. A teď nás čeká další. A vývojáři si prostě nedají pokoj :o)). V budoucnu nás také čeká přechod z běžných FM vysílačů na DAB+ formát, takže výdaje Vás čekají, naštěstí je to alespoň vykoupeno i kvalitou vysílání (změna analog – digital). Ovšem změny digital – digital již často nejsou pro uživatele tak výrazné … každopádně je jasné, že vývojáři pokračují a brzy dokáží využít i nově vyvíjené procesory (např. 64 jádrové) a dají jim pořádně za uši.
Pokud Vás tato problematika zajímá, tak se podívejte na články, ze kterých tento článek čerpá. Jeden připravila redakce serveru Parabola a druhý je od David Ježek ze serveru root.cz.
čeká přechod z běžných FM vysílačů na DAB+ formát – Tak to je pouze vlhkej sen, v našich končinách je DAB naprosto o ničem. Drahý rádia, nulovej přínos v kvalitě, vyšší spotřeba proudu, na cesty do auta naprosto nepoužitelný. Minimálně 10 let s tím pruděj, a mezi lidi to ne a ne dostat. A to je dobře.
To rozhodně není dobře. Problém je, že u nás je všechno strašně nadlouho, pak se to řeší naopak strašně rychle.
Pokud neslyšíš rozdíl mezi analogovým a digitálním přenosem (digitál je ideálně nuly a jedničky) čili bez šumu apod., tak buď jsi to neposlouchal a nezkoušel, nebo máš uši v háji. Už se to začíná konečně rozjíždět, automobilky to dávají do aut, malá rádia stojí jen o trochu víc než analogová (např. v Lidlu). Dají se sehnat tunery do android autorádií aniž bys musel kupovat nové rádio, to samé se dá sehnat i v super kvalitě (např. usb tuner Onkyo) nebo třeba tunery velikosti zesilovače atd.
Musim suhlasit. Kvalita digitalu stoji za dve veci. Mam chatku v olasti kde je signal odjakziva mizerny a teda pri analogu som mal aky taky obraz ci aky taky zvuk k tomu, ale pri digitali ked klesne uroven signalu tak obraz zkockavie alebo sa uplne sekne a zvuk sa sekne rovno, takze za mna je to absolutne nepouzitelna technologia… Analog ma skratka navrch, hlavne v horsich podmienkach pre prijem signalu…
Radsej pozerat zrnity film zo slabsim zvukom ako na ciernu obrazovku bez zvuku, ci so sekanym zvukom a obrazom….
No, to je sporné, něco o tom vím. Pokud nemáš nějaký vykrývač v místě, když nechytáš vysílač, tak je pro Tebe určen satelit nebo internet. Bavit se o analogu v době hd vysílání je nesmysl. I když kvalita není ideální, tak sledovat to zašumělé nebo duchaté je prostě blbostí. Druhá věc je, jestli jsi tam měl nějakou profi firmu na změření dostupných signálů? Ono totiž se dalo se spoustou věcí pracovat, např. na danou lokalitu postavený zesilovač apod. Dnes v digitálu si to může občas dovolit i amatér s receiverem a otestovat to. Nejhorší varianta, co může být je polské síto se zesilovačem pro 3.-5. TV pásmo, které vesele prodával každý obchod, a které profi firmy potom měnily za mnohem kvalitnější logaritmo- periodické antény a často pak byl problém vyřešen. Ale samozřejmě návštěva firmy a udělání kvalitního anténního systému něco stálo…
Jinak antény byl vždycky takový trochu kouzelnický boj. Na některých místech s horším příjmem bylo nutné zkoušet signál na různých místech (tedy ne jen tam, kde si majitel vymyslel stožár), případně ho přenastavit, vyzkoušet různé výšky uchycení antény apod. Kvalitní měřák se nedal nikdy dobře nahradit, možnost zkouknutí spektrální anylýzy apod. tv přijímačem nenahradíš.
Dnes ti pomůže v receiverech zabudovaný test systému, kdy to ukazuje sílu a kvalitu signálu, ale samozřejmě nevidíte vše, co technik na měřícím přístroji.
Každopádně pokud máte rozumný signál, tak kvalita přijímaného je vyšší. To stejné platí i o DAB+, kvůli kterému debata vznikla a toto tv diskutování je takovou odbočkou. Pokud máte alespoň trošku lepší audio než nějaké chrastítko, tak rozdíl poznáte opravdu na první dobrou. Pokud signál nemáte, tak samozřejmě to pro Vás bude zklamáním. Ale to se pak řeší tím satelitem nebo internetem. Takže možnost dostat se ke kvalitnímu signálu má každý. Samozřejmě musí si to moci dovolit, něco to stojí, což je nevýhodou. Na druhou stranu, pokud to používáte doma, můžete si na chatu ten receiver převézt, takže není nutné používat dva …
A stel si ides svoje…
Som v miestach kde skratka neje signal chytam tam len odrazy signalu a ani technik nepomohol, skratka hluche miesto, tak isto je to tam aj s telefonnym signalom…
Presne koli tomu pisem a tvrdim ze analog bol lepsi pretoze aj z odrazu dokazal este coto vytiahnut za informacie aj ked zasumene kdezto digital ked ma slaby signal tak dovidenia odpoji ho, alebo ho seka tak ze sa to neda ani pozerat ani pocuvat… Ta technologia sluzi vyhradne pre zarabanie penazi pomocou kodovanich kanalov… Ked chces pocuvat a pozerat zaplat….
Tam, kde to nemá signál je to tak, jak píšeš, bohužel. Ale takových míst nebude tolik, naštěstí…