HDR (High Dynamic Range) je technologie zpracování obrazu, která rozšiřuje dynamický rozsah fotografie kombinováním několika obrazů téže scény s různou expozicí. Díky tomů tak lze vytvořit obraz, který svým dynamickým rozsahem překonává dynamický rozsah čipu fotoaparátu. V tomto seriálu si ukážeme několik způsobů, jak HDR obrázek sestavit.
Pro vytvoření HDR obrázku je třeba sestavit alespoň dva obrázky téže s rozdílnou expozicí. Obyčejně se HDR sestavuje ze tří, případně pěti či sedmi obrázků, vzájemně expozičně posunutých. Některé fotoaparáty umožňují sestavovat HDR snímek složením např. čtyř expozic – nad tímto procesem ale uživatel nemá prakticky žádnou kontrolu. Stejně je tomu tak i při použití aplikace Darktable, v níž v prosvětlovacím pultu nalezneme tlačítko vytvořit HDR. Po jeho stisknutí se vybrané snímky použijí pro vytvoření HDR obrazu – i zde platí, že uživatel nemá nad procesem kontrolu, čemuž odpovídá i úroveň výstupu (navíc pro tuto operaci musí použít RAW soubory).
Pro další práci si připravte tři snímky – s normální expozicí, podexponovaný (pro vykreslení světel) a přeexponovaný (pro vykreslení stínů). Tyto snímky můžete získat buď prostřednictvím funkce bracketing, nebo ručně.
Pěkný článek zveřejnil na netu Petr Valach