Tak jsme si ukazáli. kde se nachází složka se vzhledy a jak se vzhled neboli téma nastavuje v prostředí Cinnamon.
Původně jsem tuhle kapitolu neměl v plánu a Ti, co se dívají na web brzy ráno, mohli zahlénout původní díl č.4, který vyjde až zítra pod číslem 5. Ale když už si s tím pc trochu pohrávám, tak mi napadlo, že bych Vám mohl ukázat nastavení témat i v dalších prostředích, která mám na pc dostupná, i když je nepoužívám jako hlavní. Když jsem nainstaloval Ubuntu Mate na test, tak se naskýtá příležitost si tuto záležitost prohlédnout v Mate. No a Ubuntu Studio je zase původně na XFCE, tak proč si neukázat i toto prostředí, které je odlehčené a používá ho i často zmiňovaný MX linux?
Ukážeme si.
Vidíte, že XFCE je takové spartanské, co se týče vzhledu menu, což je právě proto, že se jedná o odlehčené prostředí stavěné tak, aby počítač příliš nezatěžovalo. I přesto z něj můžete udělat instalací jiného tématu fešáka, se kterým se Vám bude líbit pracovat.
Podívejme se, jak v něm vypadá Gimp:
A po aplikaci stejného vzhledu jako je v předchozí kapitole u Cinnamonu:
Tady již nevidíte rozdíl. takže za mě super.
A teď se pojďme podívat na Mate.
To je už od pohledu jiná káva, přesto se jedná také o lehčí prostředí. Dokonce začínám být tomuto prostředí docela nakloněn :o))
Již uvítací obrazovka Mate nás navede správným směrem. To je skvělá volba pro začátečníky. Za mě palec nahoru. Tak by to měly mít všechny distribuce.
Nastavíme si rozvržení plochy.
Takže tady vidíte, jak se nastavuje vzhled v Mate. Kurzory, které vidíte se instalují v Synapticu (nebo Vašem oblíbeném správci softwaru) zadáním „Crystal“ a zvolením „Crystal cursors“.
No a zítra pokračujeme dál …
U toho xfce jsem zaznamenal problém, že verze Xubuntu 18.04 a počítám i adekvátní Mint ty témata nějak nebere.
A změna motivu kurzorů funguje jen v aplikacích 3. strany – v nativních aplikacích se tato změna neprojevuje
Tak to je klasika – pokud je prostředí, kde se míchají aplikace různé GTK verze (nebo dokonce Qt aplikace), tak pokud je dané téma určeno pouze třeba pro GTK 2, tak ostatní použijí nějaké výchozí téma.
(Stačí se podívat do adresáře daného tématr, jestli tam jsou podadresáře příslušných toolkitů)
Ale pozor – ono je to třeba i s fonty v MX, kdy nastavení fontů v GUI přebere systém, ale už ne třeba Firefox 😀