A již se samozřejmě dostáváme k tomu, že si popíšeme něco ke vzhledům.
Jako první bychom si měli říci, že samozřejmě vzhledy se liší dle prostředí, pro které jsou vytvořeny. Některé jsou určeny jen pro Gnome shell, některé pro KDE, jiné pro Cinnamon a některé jsou pro více prostředí. To je samozřejmě velice důležité a já osobně Vám doporučuji buď téma univerzální nebo si stáhnout témat více podobných pro různá prostředí. Proč? To snad vyplyne z dalšího …
V každém prostředí se vzhledy instalují různým způsobem. Většinou je možnost vybrat si z předvolených témat připravených správcem distribuce, nebo můžete lehce téma nainstalovat přes menu jako v případě Cinnamonu. *****
Takto jednoduše se instaluje, pokud si zvolíte vzhled, který je dostupný pod Vaší distribucí. Motiv se po odklikání stáhne, vy si jej zvolíte a je to. Co, ale v případě, že nechcete použít takový motiv, nebo si jej chcete upravit?
Musíte si zjistit, kam se motivy ukládají. Je to v celku jednoduché. V Mintu to jsou dvě možná úložiště. Jedno je tzv, systémové, jedno je uživatelské. Obě můžete použít. V případě systémového musíte být správcem systému.
Systémová témata naleznete na:
/usr/share/themes/
Ikony pak na:
/usr/share/icons/
Uživatelská témata pak naleznete na:
/home/vaše uživatelské jméno/.themes/
a ikony pak na:
/home/vaše uživatelské jméno/.icons/
Pozor, tyto složky ve Vašem „Domovském adresáři“ jsou skryté, musíte tak mít povoleno jejich zobrazení.
Jestliže tedy máme vše hotovo, můžeme se podívat na naše nainstalovaná témata …
Jestliže jste objevili nějaké téma, které je vhodné pro Vaše prostředí, a které není součástí nabídky Vaší distribuce, tak jej jednoduše stáhnete a poté rozbalené nakopírujete do jednoho z adresářů. Poté Vám v menu nastavení vzhledu toto nové téma přibyde a můžete jej zvolit.
A odkud si můžete témata stáhnout? No na internetu je toho k dispozici opravdu hodně. Stačí si jen vybrat. Nezapomeňte si zkontrolovat kompatibilitu.
To jen pro příklad, naleznete toho samozřejmě mnohem více. V komentářích se můžete podělit o další zajímavé odkazy. Díky.
Také někdy získáte zajímavý vzhled, když si přečtete nějaké články s hodnocením. Například 15 nejlepších vzhledů pro Cinnamon.
V neposlední řadě si můžete vzhled vytvořit. Někdo to možná vezme zgruntu, někdo použije nějaký jiný vzhled, který si doupraví. Příkladem třeba můj vzhled Hawkeye 2 nebo tvorba Snl.
A příště se možná na nějaký takový stažený vzhled podíváme a popíšeme si plusy i případné mínusy. Nebo ne, uvidíte sami …
***** Článek používá prostředí Cinnamon. Některá další prostředí mohou mít menu mírně odlišná. Většinou, ale platí zde napsané. Umístění souborů každopádně.
…pling…vyber temy podla prostredia…vzdy aktualne…mate org,takisto…aj s návodmi……atakdalej…
Skryté soubory lze zobrati také klávesovou zkratkou ctrl+h
Nejdříve faktická poznámka – v článku jsou používané na střídačku termíny „téma“ a „vzhled“. I když se v podstatě jedná o podobné věci, myslím, že by bylo lepší stále používat v článku jenom jeden termín a sice termín „téma“. Jinak dobrý článek.
Máš pravdu. Ale z hlediska slohu není dobré stále opakovat stejná slova, i když u takového článku se tomu člověk těžko vyhne. Tak proto alespoň takhle.
Taky s tím občas bojuji
Btw. ještě jsou tu „témata“ jednotlivých programů: např. Firefox mám lehce „překabátěný“ pomocí css souborů. O tom budu taky psát na svém blogu. Aktuálně chystám článek o scrollingu (neplést s trollingem :D), aby to bylo tak nějak od píky.
Neboj, v posledním dílu jsem Tě nepřímo oslovil jestli budeš vědět, co s tím. Takže se budu těšit …
JJ, to je „okenní téma“ pro Xfwm
gnome-look, xfce-look, pling jsou v podstatě tytéž stránky …
jesrtli téma nebo vzhled bych neřešil – jestli to někdo nepochopí, ať odevzdá OP a nechá se zbavit svéprávnosti …
Tak ono nejde ani tak o pochopení, to snad každý pochopí o co jde jenom je to dost matoucí, pokud se to nenazývá stejným jménem a občas je to trošku i divné. Přece jenom téma a vzhled není úplně přesně to samé. Vzhed je to, jak to vypadá a téma je soubor použitých ikon, písem, dekorací oken, barevného podání …