„Tato stránka je určena především novým a začínajícím uživatelům Linux Mintu. Měli by se zde seznámit s tím, co je to vlastně Linux, se strukturou jeho souborů, dále pak s vlastní instalací Linux Mintu, jeho pracovními prostředími a s balíčkovacím systémem.“
Takto začína predslov na záložke Začínáme s Mintem.
Som tu takmer od začiatku a stále som to bral ako komunitnú stránka používateľov Linux Mintu, že to bude „O nás, pre nás“. Myslím, že cieľ z predslovu sme zvládli. Nie jedného z vás sme previedli, môžem povedať, že doslova „za ručičky“ pri prvých krokoch s touto distribúciou a neraz aj pri prvom oťukávaní samotného GNU/Linuxu.
O jednej distribúcii sa nedá písať do nekonečna. Vývojový tím nedokáže vyrábať toľko noviniek aby sa o nich dalo písať denne. A zakladateľ a kedysi najaktívnejší autor tohoto webu Satapouch nasadil naozaj vysokú latku – jeden článok denne! Písali sme takmer o všetkom. O množstve softvéru na rôznorodú činnosť, technikách, postupoch, o úpravách, skrášľovaní vzhľadu, …. Vďaka tomu si dnes nájdeš článok s radou či len informáciou na obrovské množstvo tém a hlavne v zrozumiteľnom jazyku.
Padla otázka či ich aktualizujeme? To naozaj nie je také jednoduché. Ako bolo v odpovedi spomenuté, autor už nemusí byť aktívny, nemusí už pracovať s predmetom článku (sw, téma, DE, OS ) ….. Pri vyššom počte článkov, to už ani nie je možné vyžadovať od autora.
Je však iný mechanizmus.
Veľmi často v komentároch na stránke, vo fóre a tak isto v nových článkoch odkazujem na tieto staršie články. Postupy sú dlho aktuálne. nemenia sa tak často ako verzie OS. Neraz v komentároch píšem aj o zmenách, ak predmet článku stále aktívne používam. Áno, presne toto je ten iný, alternatívny mechanizmus na udržanie informácií v aktuálnom stave – písať komentáre.
Autorov je však stále menej. Čo sa deje priateľu? Kde sa schovávaš a prečo? My už pomaly „vyhorení“ neudržíme túto stránku bez nových autorov.
Že nemáš na to školy? Že nemáš skúsenosti? Strach, obavy, neistota, …? Ále, prosím ťa!!! Moja profesia je na míle vzdialená od IT a predsa píšem. Píšem o tom, čo robím. O úpravách prostredia, ktoré používam, o programoch, ktoré potrebujem, chcem, páčia sa mi, … Píšem o tom, čo poznám, čo je môj koníček, čo ma baví. Áno, aj môj štýl písania tomu zodpovedá. No a? Myslím, že do bodky napĺňam to: „O nás, pre nás“.
Veď to nemusí byť hneď článok.
Komentár pod článok či do fóra môžeš predsa napísať aj ty. Aj ty si predsa gramotný a iste sa niečomu rozumieš a máš čo ponúknuť ostatným, len trochu snahy by to chcelo. Koľkokrát si si prečítal článok a komentáre pod ním? Koľkokrát si mal nutkanie, napísať tam svoj názor? Koľkokrát ťa zaujala otázka či odpoveď vo fóre a mal si riešenie problému, alebo …, skrátka hocičo a nenapísal si to?!
Už to počujem, strach z výsmechu, urážok, osočovania, či len nedostatok sebadôvery. A? Myslíš, že nás to obchádza? My tomu nečelíme dnes a denne? Myslíš, že my sme imúnni? Alebo neomylní? Nie, nie sme. Aj o tom je však komunita, o výmene názorov, učení sa navzájom. Áno aj o učení sa diskutovať bez spôsobovania bolesti. Ale o tom je vlastne celý život.
Takže, ako vravieva jeden môj priateľ: „Nie že Bolo by treba! Vstaň a urob to!“
Tento článok je ozaj jeden z najlepších v posledných rokov; hovorí o podstate veci, nie čo, ale ako. Autor v ňom dáva praktický návod na to, ako ďalej. Áno, dvihnúť zadok a ukázať ostatným, ktorí ešte nemajú ťah na bránu, ako na to.
No ešte jednu významnú vec by som chcel pripomenúť:
Dnes je tomu práve 5 rokov, čo vznikla táto stránka, na ktorú som sa o dva mesiace pripojil aj ja, hoci som už bol vo veku, kedy by som mal sedieť pred domom s fajfkou v papuľi a kŕmiť holubov.
Zakladaťeĺ tejto stránky, Satapouch ma prijal do svojho týmu, ktorý sa časom utešene rozrástol a tak sa nám podarilo to, čo sa podarilo. Chcem jemu, a aj ostatným autorom článkov, poďakovať za všetko, čo pre našu komunitu urobili, a nebolo toho málo.
Dnes stojíme pre mílnikom, ako ďalej: V článku je to opísané – dajme svoje poznatky a vedomosti do komentárov, píšme zrozumiteľne, stručne. A predovšetkým konštruktívne, bez namyslenosti a pýchy. Nazvime to transformáciou; budeme robiť to isté, ale inak, možno aj lepšie.
Čo na to poviete, Minťáci a ostatní priaznivci Linuxu?
🙂 pekne podane.
No ja, vzhladom k tomu, ze som opustil platformu LM a presiel na ine distribucie (2) som opat ozivil vlastny blog.
Nechcem tu totiz prasit temy inou distribuciou, co vsak neznamena, ze obcas nieco ohladom LM nevypotim.
CIze ak bude zaujem o ine temy ako LM, nemam problem vypotit 2-3 clanky tyzdenne, ale nie o LM kedze sa nic nedeje a aj na LM.com sa uz viaceri pytali, ci Clem nahodou nekonci s LM…
Je to sranda – nějakým nedopatřením mám u mích příspěvků podtitul Velkovezír Mintu 🙂 Jasně – je to generováno počtem příspěvků, to jo, sem tam napíšu něco, co má hlavu i patu, takže dejme tomu … To je info pro nováčky – nebojte se napsat i vy krátký článek, jak používáte LM a co je dobrý nebo špatný. Ale hlavně – pište. Má to smysl. Widle dou pomalu, ale jistě do kopru, je to hlavně herní platforma, linux je fajn a počty uživatelů půjdou nahoru, to je jistá věc. Mint vypadá slušně, tak proč se nezapojit, že … Akorát je tedy škoda, že se novinky na webu už tak často neobjevují, odborný potenciál má tato komunita docela slušný, o tom žádná … (srdečně zdravím na Slovensko 🙂
Sem dlouholetý uživatel Windows zhruba od Win 95 až po Win 10 který zkoušel mnoho distribucí Linuxu a vždy se vrátil na platformu Windows . Jako dlouholetý hráč na platformě Windows sem ale došel do bodu kdy mě hry přestali bavit a to byl pro mě zásadní zlom . Neříkám že Linux je dokonalý protože to určitě není a platforma Windows má pro mnoho lidí pořád co nabídnout ale cítím se tak nějak víc svobodný v tom co dělám . Dřív byl pánem operačního systému uživatel a tak by to podle mého názoru mělo i zůstat co se bohužel příchodem Win 10 změnilo . Win 10 postavil uživatele na vedlejší kolej , nemůžu si pomoct tak to vidím já když srovnám všechny verze Win + chování Microsoftu je v poslední době taky na pováženou . No a teď konečně k tématu 🙂 Myslím si že čím dál více lidí bude směřovat právě na Linux a MacOS s podobných důvodů jako já a byla by škoda kdyby zde našli jenom prázdné stránky a mrtvé forum .
Jak říkáte 🙂 souhlas.
No já zase v něčem nesouhlas: psát o mrtvém fóru je přece nesmysl, naštěstí, a stačí se na to současné fórum tam alespoň někdy podívat a že stále žije.
A žije dokonce i v takovém překryvu a vedle fóra velkého Ubuntu a tady nezakrývám, že často jsem se dobral pomoci tam i tam 🙂
To fórum je dle mne základ (prosím srovnejte třeba s naopak chudičkým českým fórem pro Manjaro a další) a ty články tady jsou taková a dle mne až nadstavba.
Také si rád ty články čtu, ale když zrovinka není příznivá konstelace tak proto, že každý den nenajdu tady článek, nebudu se přece stavět na hlavu. Navíc, je dobré si uvědomit, že na zprávy a zprávičky ze světa Linuxu a na články a i lehce někdy provokativní formy i obsahu (jo potom vyvolaná diskuze tříbí) je těch webů víc a jsou takovou i konkurencí.
Takže černě to nevidím.
Tak ono to zase tak složité není, Mint se vyvíjí a pro každodenního uživatele těch změn zase tolik není, protože to funguje a tady hledají spíše pomoc při občasných potížích. To že někde nefunguje nějaký router, nebo fleška, že není přístup k wifi aj. jsou jenom důkazy, že ta distribuce žije, je funkční a lidé hledají způsoby, jak si práci s ní zpříjemnit. Druhá skupiny jsou fanoušci „dění pod kapotou“, ale těch zase tolik není a jejich „nářečí“ může být pro laika málo pochopitelné. Ti ovšem dávají tu nadstavbu pro koncové uživatele. No a nakonec jsou ti, kteří se z uživatelů transformují do těch „podkapotových“ a snaží se učit a rozumět. Jenom toto stačí jako důkaz, že Mint je v kurzu, je populární, živý a variabilní. Tyto stránky ovšem celému procesu dávají takovou třešničku na dortu, zastřešují ho, je to taková oáza naděje, vědění, pomoci a jsem si jist, že bude.
Pekny clanek, vicemene s nim souhlasim, ale jsou zde i ALE.
Z pozice novacka – sam jsem na LM presel cca pred rokem a neco (ani jsem to sakra neoslavil) – odmitl jsem doma prejit na W10, tak jsem svolal rodinnou radu, ukazal prostredi LM, a kdyz to zena a svisti odsouhlasili, tak jsem to proste nainstaloval – precetl zdejsi clanky, nejake info na foru, a „dal install“
A ted prijde to ALE – jsem nenarocny uzivatel. Takze denni potreby – Browser, LibreOffice. Hry nehrozi, protoze to jsem svistum zakazal, teda az na jednu a to je Open TTD :-).
Ja jsem si akorat doinstaloval utilitky typu DeVeDe, HandBrake, Gigolo, ClipIt, PyCharm, a dalsi.. ale co vic? System bezi, nic nepada, nic se nezasekava… proste spokojenost. A co tim chci rict? Ze pro nenarocne uzivatele je to super system, ktery hned bezi, postupy se nemeni (nebo ne moc drasticky) a k tomu soucasne clanky bohate staci.
Osobne si nedovedu predstavit, jak bych psal clanek o LM, a nejakych postupech. Stale se povazuji za novacka na poli Linuxu (i kdyz prichazim na chut cim dal vice prikazove radce nez klikani 🙂 – tak nejak zjistuju, ze je to mnohdy rychlejsi). Mozna i ze strachu, ze me linuxovy harcovnici sezerou za ziva, ze budu psat o svych zacatecnickych postrezich jsem se proste neodhodlal k zadnemu clanku – a verim ze takovych je nas vic. Jasne, je to neco mezi omluvou a vymluvou, ale kdo by se chtel nechat sezrat za ziva? Nerikam, ze se to tady deje, ale schvalne, jake jsou diskuze zarytych linuxaku vs. novacek vs. Windows? Je to proste strach z „negativni reakce“
V první řadě je potřeba si uvědomit jaké je většinové publikum platformy Linux . Sou to technicky zdatní uživatelé , programátoři a až v poslední řadě BFU kteří a to máš bohužel pravdu se mnohdy místo kvalifikované rady dočkají spíše urážek a ponižovaní . Tohle ale není problém jenom uživatelské komunity Linuxu ale obecně společnosti jako takové kde v běžném životě také narazíte na plno narcistů a hloupých lidí kteří se s vámi budou hádat o blbostech . Jenom v komunitě linuxáků se tihle lidé více koncentrují ale to je dané zase jenom nízkou penetrací ze strany běžných uživatelů .
Jenže tady nepíšeš o dost velkém průšvihu, kdy dnes někteří lidi si koupí třeba automatickou pračku a už vůbec si nepřečtou ani ten základní tedy očesaný návod k obsluze.
Jednak čtení totiž už odvykli a tím odvykli i chápat podstatu toho co se jim autor návodu snažil, v jednoduchých větách a i třeba navíc s obrázky, napsat. Návod k obsluze i té automatické pračky stále nejde napsat jen a jen ve smajlících 🙂
Tudíž takoví (já je neodsuzuji a jen píšu že jsou mezi námi) si nainstalují Linux a také že si někde přečetli nebo slyšeli že je zadarmo, na rozdíl od Windows, a podobně jako s tou automatickou pračkou a aniž by se také obtěžovali nejdřív použít vyhledávač v problémcích, začnou i v těch zcela základních věcech zahlcovat fóra s dotazy. Třeba v rámci jednoho vlákna dotazy na totéž co už bylo ne jednou ale vícekrát (setkal jsem se s tím) odpovězeno a stačilo jen trošinku odrolovat text!
Takže není to tak černobílé co se tu snažíš předestřít. Také jsem začínal, také jsem se asi někde optal „zbytečně“ protože odpovědi na stále totéž jsou na webu už nikoli v desítkách ale ve stovkách a tisících. Ale čeho je někdy moc tak už je potom příliš.
Jak potom tady z toho, tedy neztratit pro Linux ani tuto skupinu lidí a nezešedivět při tom, já nevím. Je třeba si také totiž uvědomit, že jejich „přístup“ je možno hodnotit jako i také velmi sobecký: místo vynaložení alespoň elementárního vlastního úsilí oni potom z pohodlnosti okrádají o čas ty druhé.
Ano ale vždy existuje způsob jak je slušně odkázat na google nebo na už existující téma na foru . Tu nejde totiž ani tolik o to že existují uživatelé kteří sou jací sou ale o to přijmout tento fakt a naučit se s nimi jednat nebo minimálně nereagovat i to je vlastně způsob jak naznačit že něco není úplně v pořádku . Mě nevadí například neznalý uživatel Linuxu co sem vlastně i já sám ale co mě osobně vadí je uživatel který hledá radu a je arogantní a drzí . Ale i v takovém případě není od věci chovat se jako člověk a upozornit takového uživatele že forma jeho komunikace s ostatníma není úplně v pořádku . Nežijeme ve středověku všechno se dá říct nebo napsat slušně bez urážek ale je to zase jenom můj osobní názor můžete mít samozřejmě jiný a to je v pořádku horší kdyby jste žádný neměl 🙂
cit: „Osobne si nedovedu predstavit, jak bych psal clanek o LM, a nejakych postupech. Stale se povazuji za novacka na poli Linuxu“
kuk na jeden z mojich prvých príspevkov: https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=15&t=50&p=329&hilit=a6rp#p329
písal som to do fóra, nemal som vtedy ešte oprávnenia na písanie sem na stránku
zdá sa ti to ako vysoko sofistikovaný linuxguru návod?
mne teda nie a ani ďalšie moje príspevky nemajú nič spoločné s tou skupinou, ktorú spomína MrtvejKralik
myslíš, že by bol problém, ak by ľudia, ako píše takyradějianonymně, vynaložili trochu snahy pri hľadaní riešenia a potom výsledok dali sem alebo do fóra ako svoj malý príspevok do spoločného balíka poznania?
myslíš, že by bol problém, ak by ľudia, ako píše takyradějianonymně, vynaložili trochu snahy pri hľadaní riešenia a potom výsledok dali sem alebo do fóra ako svoj malý príspevok do spoločného balíka poznania?
….
Presne takto vznika vacsina mojich clankov.
Bud riesim problem, alebo v praci nieco mam alebo je to cosi co som mal pripravene na publikovanie a nepreslo to.
Já jsem také párkrát přispěl na tyto stránky a snad i v budoucnu občas přispěji. Přestože můj přechod na Linux se uskutečnil podstatně dříve než Tvůj, nepovažuji se za „znalého“. Spíše za samouka, který už má pár zkušeností. Snad bych to ani jako pokročilý nenazýval. Na rozdíl od většiny zde publikujících autorů nejsem 100% příznivce „Příkazového řádku“ a snažím se spíše popsat klikací metody. Jednak mám raději grafické ovládání a jednak uvažuji tak, že očekávám stále více příchozích ze systémů Windows, kteří jsou na klikání a grafiku zvyklí. Také kamarády, kteří přešli směřuji na tyto stránky a chci, aby byli schopni si něco vyřešit, i když nepatří mezi počítačové nadšence. Abych nemusel vše dělat já.
Proto se snažím dělat návody pro začátečníky a někdy alespoň fotkami rozpitvat do detailu popis některých nastavení (např. nejdelší seriál zde na stránkách o Cinnamonu).
Takže se neboj a v klidu si najdi „svůj“ prostor a napiš jeden článek o něčem, co denně používáš. Když takhle najde to své 100 lidí 1x za rok, tak tu máme články s přidanou hodnotou cca 2x do týdne a bude to fajn.
Na rozdíl od některých uživatelů totiž já neberu stránky jen jako přidanou hodnotu pro fórum, ale spíše naopak, jak bylo myšleno na začátku. Něco víc než jen Wiki, něco příjemnějšího než fórum. A to si myslím, že má stále pro nově příchozí smysl. Pokud totiž uvidím článek, který mne zaujme, nejspíš se to pokusím vyzkoušet. Když takový článek neuvidím, jak se dozvím, že tohle a tohle umí toto a toto? Blbě. Jediné, co si myslím, že jsme mohli udělat jinak je tato sekce „Komentáře“. Možná ani neměla nikdy vzniknout. Možná měl být článek a u něj odkaz na fórum. A v tom fóru by se vše řešilo místo komentářů zde. Jednak by to mělo smysl, vždy by se tam dalo dobře poradit (někdy je článek již starší, svěření pod článkem vyvolá reakci typu – to už je složitější problém – napiš do fóra (tam se to pak vyřeší)), jednak by se to dalo mnohem lépe moderovat a off topic příspěvky přesunout do Off topic fóra. Na druhou stranu by fórum ještě nabobtnalo, ale s přímým odkazem v článku by se zase o mnoho lépe vyhledávalo.
Takže abych to shrnul: Těším se na Tvůj první článek a držím palce …
Keď Satapouch začínal, vyjadril som skepsu voči luxusu mať regionálny web pre jedno distro. Po troch rokoch som sa mu rád ospravedlnil, že som sa mýlil. Žiaľ, zopár psychopatov ho odohnalo od projektu. To je poučenie pre všetkých – nebuďte prekvapení občasnými hlúpimi reakciami nesmierne odvážnych anonymných hrdinov.
Na školení vo firme nás učili, že nie sú hlúpe otázky iba hlúpe odpovede.
Články nemusia obsahovať iba termíny, ktorým nikto nerozumie ale takisto zaujímavé skúsenosti s Linuxom. A fórum si podľa mňa žije svojim bfu-friendly životom. Chodím sem rád a dúfam, ža dlho budem. Za mňa vďaka Redhawk75, juhele2014, kamowski, Old Bobby a ďalším…
Zdravím, pánové
už jsem jednou pod tímto článkem komentoval, ale nedá mi to, protože vidím, že úroveň komentářů je dobrá. Že opět vyplouvá navrch ten „zdravý selský rozum“, po kterém tak všichni toužíme, přestože „tlak shora“ je velký. Počet konstruktivních komentářů mě ujistil v tom, když jsem označil tento článek za klíčový, nemýlil jsem se. I když už skoro 5 let se pokouším psát na těchto stránkách zajímavé články, vím že se mi to ne vždy podařilo. Ale to bychom mohli konstatovat všichni, co sem buď pravidelně nebo občas píšeme. Nicméně, když si denně pročítám nejrůznější články bulvárních „profesionálů“, tak už nejsem vůči sobě tak kritický…
Podobně všichni moji kolegové z hlavní stránky i z poradců fóra také museli nějak začínat. Ale byla a je tu snaha a vůle přispět tím, co už jsme se v potu tváře naučili. Takže tak jako jeden z našich komentátorů, nevidím naši budoucnost černě.
Dnes jsem po delší době přijal na opravu notebook s dualbootem, kde byl kupodivu „zadrátovaný“ Linux Mint 17 a Windows 7. Protože chyby byly neslučitelné s dalším provozem, tak abych zbytečně neriskoval, zvolil jsem reinstalaci Mintu na 17.3 XFCE. Tak jsem si po dlouhé době zopakoval i navigaci po Windows 7. Přitom jsem si připomenul, jak často se preferují složité věci před jednoduchými. Já už ne, protože i když skoro všechny svoje prostředky věnuji do výzkumu a inovací toho, co právě dělám, pro můj PC to neplatí; být konzervativní není totéž jako být zpátečník. KDYŽ TO FUNGUJE, TAK DO TOHO NEVRTÁM.
Jak tu bylo správně uvedeno, není prakticky možné, aby každý autor spravoval průběžně všechny svoje články. Pokud je jich méně než 50, tak ještě snad, ale já si už těch svých 250 neuhlídám a sednu si raději s fajfkou na zápraží… A to navzdory tomu, že kouření škodí zdraví. Kdyby Kolumbus neobjevil Ameriku, tento problém by tu nebyl. Pěstovali bychom cukrovou řepu a vyráběli cukr, který prý škodí ještě víc…
Je vidět že je psaní tvým koníčkem :))))
Napsáno s nadhledem a přesvědčivě, ale kdybychom tu pěstovali jenom tu řepu, což už tu bylo a díky nejmenovanému sdružení evropských států a místním zlodějům už není, mnohonásobně by vzrostla produkce kvalitního lihu (dej mu nebe věčnou slávu) a na ty monitory už bychom dávno neviděli. Proto fajfka na zápraží s notebookem a instalací LM je dobré řešení.
Nerad to říkám ale tu neexistuje žádné řešení protože lidi jsou různí a nemůže se každý chovat podle určitého ideálního vzorce . Je to zase jenom o počtu lidí v komunitě a procentu těch kteří chtějí pomoct a já osobně sem i za to málo rád protože jinak musím hledat články na zahraničních fórech .
Jsem tady úplný novátor, spíše náhodný kolemjdoucí, co zkouší rozchodit Xubuntu na 10 let starém notebooky pro své rodiče, ale dostal jsem se až sem a chci vyjádřit podporu k článku, který má větší rozměr, než jen psaní o Linuxu. V podstatě se týká života jako takového a reaguje na rozpad dnešní společnosti, kde se čím dál tím více setkáváme s neochotou lidí vystoupit ze své „komfortní zóny“. Kdo někdy slyšel povídání psychologického kouče pana Mariana Jelínka, tak ví, o čem mluvím. Lidi jsou zkrátka v dnešní době zhýčkaní, líní a chtějí všechno hned. Když to nedostanou, jsou nervózní a někdy až zlí. Proto se mi líbí myšlenka, která je lékem na všechny smutky a deprese dnešní doby – nemelme pantem o něčem, co bysme mohli udělat až už pro sebe nebo pro druhé, ale zvedňeme zadek a udělejme to. Kec bez činů zůstane jen kecem. Držím palce této komunitě, ať se dále rozrůstá a tvoří.
Velice rád sem pár článků napíšu. Věřím, že budou užitečné a obohacující.
Velice rád sem pár článků napíšu. Věřím, že budou užitečné a obohacující.
tak smelo do toho 🙂
napíš adminovi:
mstanke[zavináč]linux-mint-czech.cz
pridelí ti práva na uverejňovanie