Skype je velmi populární a rozšířený komunikační nástroj i ve světě Linuxu. Avšak od jeho převzetí firmou Microsoft se z něj také stal velmi nepříjemný šmírovací program, a proto vyvstala otázka, čím ho nahradit. Dobrou zprávou je, že náhrady existují, a to i velmi sofistikované a kvalitní.
V dnešním článku si na jednu takovou kvalitní alternativu posvítíme trochu víc. Má název Tox a je to svobodný, open source, end-to-end šifrovací komunikační nástroj, který umožňuje bezpečně komunikovat s rodinou a přáteli. Je zcela decentralizovaný, peer-to-peer, bez nutnosti použití centrálního serveru. Komunikace mezi vámi a vaším protějškem vždy zůstane soukromá a bezpečná. Nikdo neví, o čem komunikujete, s výjimkou příjemce zpráv. Myšlenka začít vyvíjet Tox se zrodila, když Edward Snowden odhalil špinavé praktiky NSA. Projekt Tox byl zahájen jediným anonymním vývojářem v roce 2013, nyní se již na něm podílí stovky aktivních vývojářů.
Tox neodhaluje vaše osobní data, jako je vaše jméno, IP adresa, detaily o OS atd. žádnému neoprávněnému uživateli. To je umožněno komunikací pomocí end-to-end šifrování na obou stranách. Vzhledem k tomu, že je zcela decentralizovaný, vaše zprávy nejsou ukládány na žádném centrálním místě, čímž jsou znemožněny veškeré úniky dat na obou stranách komunikačního kanálu.
Tox v současné době podporuje operační systémy Linux, Windows, OSX, BSD a Android a vývojáři se snaží rozšířit tento projekt i na další platformy. Tox je zcela zdarma a svobodný, takže jej můžete bez obav používat, upravovat a sdílet s ostatními. Tox je stále aktivně vyvíjen, takže při používání je možné setkat se i s nějakými drobnými chybami.
Tox má řadu funkcí, patří mezi ně:
- Odesílání a přijímání rychlých zpráv s přáteli;
- Zdarma a šifrované hlasové hovory (Audio chat);
- Komunikace face-to-face pomocí zabezpečených videohovorů (Video chat);
- Sdílení plochy s ostatními uživateli pomocí sdílení obrazovky TOX;
- Posílání neomezeného množství souborů libovolné velikosti svým přátelům;
- Skupinový chat;
- Volání některého uživatele ze skupiny;
- Sdílení souborů se členy skupiny;
- a další.
Seznam Tox klientů pro různé platformy:
- qTox – Grafické uživatelské rozhraní pro Tox pro Linux, Windows, OS X, BSD a Android;
- uTox – Grafické uživatelské rozhraní pro Tox pro Linux, Windows, OS X, BSD a Android;
- Ricin – Grafické uživatelské rozhraní pro Tox pro Linux;
- Toxic – Rozhraní příkazové řádky pro Tox pro Linux, OS X a BSD;
- Antox – Grafické uživatelské rozhraní pro Tox pro Android;
- Antidote – Grafické uživatelské rozhraní pro Tox pro iOS.
Instalace nástroje Tox v Linux Mintu
Nejprve si přidejte repozitář pro Tox pomocí příkazu:
Příkaz terminálu: |
---|
echo "deb https://pkg.tox.chat/debian nightly $(lsb_release -csu)" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/tox.list |
Vložte GPG klíč:
Příkazy terminálu: |
---|
wget -qO - https://pkg.tox.chat/debian/pkg.gpg.key | sudo apt-key add - |
sudo apt-get install apt-transport-https |
Aktualizujte seznam softwaru:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get update |
Nakonec nainstalujte některého klienta Tox dle vlastního výběru:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install qtox |
Chcete-li si zobrazit všechny dostupné balíčky, zadejte příkaz:
Příkaz terminálu: |
---|
cat /var/lib/apt/lists/pkg.tox.chat* | grep "Package: " |
Používání klienta qTox
Po instalaci klienta Tox jej spusťte z Menu > Internet > qTox. Při prvním spuštění budete vyzváni k vytvoření nového profilu (uživatelské jméno a heslo pro Tox). Zadejte požadované uživatelské jméno a heslo a klepněte na tlačítko Create Profile.
Takto nějak vypadá klientské okno qTox:
Dále si nastavte češtinu nebo slovenštinu – v Nastavení na kartě Obecné hned první pole.
Nyní už můžete pozvat své přátele k chatování. Musíte však znát ID vašeho přítele na Toxu, abyste ho mohli přidat do svého seznamu kamarádů. Tox ID je uvedeno v uživatelském profilu. Pro přístup do uživatelského profilu klikněte na ikonu u uživatelského jména v levém horním rohu. Poté zkopírujte svoje Tox ID a pošlete jej svému příteli, abyste se s ním spojili.
Jakmile obdržíte Tox ID vašeho přítele, klepněte na znaménko plus (+) v levém dolním rohu, zadejte ID Tox a klepněte na tlačítko Odeslat požadavek příteli. Po odeslání požádejte svého přítele, aby pozvání přijal. V jeho klientu se objeví daný požadavek.
To je všechno. Nyní můžete začít s přáteli chatovat. Můžete také provádět audio a video hovory, vytvářet konverzační skupiny, odesílat a přijímat soubory a obrázky svým přátelům i od nich.
Tox je stále ve fázi vývoje, ale některé z jeho funkcí, jako je např. chatování už fungují jako u stabilní verze. Tox je aplikace podobná Microsoft Skype. Nicméně, na rozdíl od ní, Tox nespoléhá na žádný centrální server. Naopak, zcela spoléhá na šifrovanou peer-to-peer síť, je rychlý, bezpečný a je to v dnešní době jeden z mála způsobů, jak bez obav komunikovat se svými známými a kamarády.
Více o tomto projektu najdete na https://tox.chat/about.html.
Přeji vám příjemnou a bezpečnou komunikaci s vašimi příteli.
Ahoj, v tom prvním příkazu je potřeba místo lsb_release -cs použít lsb_release -csu
Díky, „u“ někam uteklo. Opraveno. 🙂
To je právě to, na oficiálních stránkách je to bez „u“ a proto mi to nefungovalo? Co to „u“znamená? Díky,
Pekny clanok a vyzera to aj na podarenu nahradu. Ale mam otazku, v druhom prikaze je vidiet ze sa stahuje neaky verejny kluc, podla mojich uvah tym padom je cela komunikacia pomocou takto stiahnuteho kluca verejne dostupna ci sa mylim?… Sak vsetci stahuju rovnaky kluc a tym padom vsetci pouzivaju aj rovnaky kluc ci sa daju vytvarat vlastne kluce medzi jednotlivymi uzivatlmi?
Žádný veřejný klíč se nestahuje, Ten klíč je autentizační klíč zdroje softwaru, s komunikací nemá nic společného. Navíc, jak je v článku zmíněno, je veškerá komunikace oboustranně šifrovaná.
Instalace qtox:
sudo add-apt-repository ppa:i2p.packages/i2p
sudo apt-get update
sudo apt-get install qtox
Díky, totéž pomohlo i mně.
ale proč taková fundamentalistická vyjádření jako ‚od jeho převzetí firmou Microsoft se z něj také stal velmi nepříjemný šmírovací program‘ ?
Prostě proto, že je to pravda, nebo se už zase v tomto státě pravda nesmí říkat? Nevidím na tom zhola nic „fundamentalistického“. Fakt, že šmírují je všeobecně známá skutečnost. Jestli tomu nevěříš, tvoje věc.
prostě proto ? Domnívám se, že taková konfliktní vyjádření linuxu škodí. Máš nějaká konkretní zjištění, že systematicky všechny uživatele sledují, anebo pouze naopak věříš ty?
Kromě tedy faktu, že provozní logy ukládájí dále všechny eshopy, soc. sítě, mob. operátoři, ISP, chytré televize apod. 🙂
Nevěřím, že ještě existují lidé jako ty. Tak konkrétně třeba tady: http://www.dsl.cz/clanky/2976-skype-celi-vysetrovani-kvuli-smirovani-uzivatelu, Po zadání „skype šmíruje“ do kteréhokoliv vyhledávače ti vylezou tisíce odkazů na toto téma.
Jinak v tomto případě rozhodně nejde o provozní logy. A často užívaný argument: „já nic protiprávního nedělám, mně to nevadí“ je už úplně mimo.
Tak se tedy dál vesele odhaluj jistým soudruhům pomocí Skype, je to jen a jen tvá volba a já ti v ní bránit nebudu.
popravdě drtivá většina normálních lidí, jak píšeš níže ovcí, NSA vůbec neřeší. Ale jestli má někdo pocit, že ho mohou sledovat, tak je dobře, že existují i nezávislé alternativy. Dokud je tedy, pokud seženou větší uživatelskou základnu, někdo hned nekoupí.
Takže nic proti takovým článkům, naopak je dobře, že tu jsou a někdo si s tím dá takovou práci. Člověk se tak dozví třeba nové věci, jenom ta ostrá definice dobra a zla trochu bije do očí.
BTW to není ani tak o softwaru, ale chování. Tzn. pokud se na skypu, a kdekoliv jinde, chováme rozumně, pak se žádným soudruhům neodhalíme. Pokud se chováme nerozumně, nepomůže nic.
Tomáši, to, jak to dopadá, když se ostře nevymezí hranice dobra a zla, vidíme na současné situaci v Evropě….
Chovat se rozumně, je hezká věc, ale ani to nedává nikomu právo mě šmírovat.
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/399012-skype-se-zmeni-k-nepoznani-promeni-se-v-osobniho-asistenta.html
I když to někomu nemusí být z článku jasné, tady máte jeden z příkladů toho prý „dobrého“ šmírování. A co teprve to, o čem Vám vůbec neříkají …
Zkoušel jsem ho cca před 1-1,5 rokem a Tox neuměl odfiltrovat zvuk druhé strany vycházející z reproduktoru a pro video hovor se tak museli použít sluchátka (což není moc použitelné v případě, že na jedné straně je více lidí) jinak bylo slyšet vlastní echo. Nevíte někdo jestli už tohle bylo vyřešeno?
Vlastní echo je většinou způsobené vazbou mezi mikrofonem a repráky. Což je od sebe poněkud vzdálit?
Já tedy Skype nepoužívám už pěkně dlouho, mám radši WhatsApp. Ale zajímalo by mě, jak nová neznámá síť může nahradit síť, kterou zná každý? Navíc kdyby měl tox nahradit skype, znamenalo by to, že by použil protokol skypu a nahradil by program, což nedělá. Tohle vyžaduje další zbytečnou registraci a přesvědčování lidí, aby to začali používat. A nikdo z běžných uživatelů nepřestane používat síť, kde má všechny známe a nepřejde na novou (byť možná i lepší), kde nikdo není.
Zkus si článek přečíst ještě jednou a snad pochopíš, co je tím myšleno. Ovce kterým nevadí, že je někdo šmíruje opravdu jiný program nepotřebují.
Skusal som to naistalovat podla popisaneho navodu a pri preposlednom prikaze som dostal hlasku „E: Nedá sa nájsť balík qtox“
Podívej se do zdrojů softwaru jestli máš přidaný repozitář „deb https://pkg.tox.chat/debian nightly“, pokud ne, tak začni znovu.
Ahoj, mě to taky nenašlo balík qtox, pomohlo až přidání PPA i2p:
sudo add-apt-repository ppa:i2p.packages/i2p
sudo apt-get update
sudo apt-get install qtox
Dik za dopovede, uz to mam naistalovane, este ze hned rano som pozeral na ten prvy koment a aj tak som ho odignoroval, som to ale ja hlava pomazana….
něco mi napište ať to testnu, moje ID:
CB3F292B8FD287F5247075A108756DE29038ECEB7D38B993DB1CDD7B5683601EDCA45ABBD0E8
Co se změnilo? Že návod nefunguje? Hned první příkaz skončí chybou: lsb_release: error: no such option: -u (Linux Mint cimnamon 18.3) Odkaz postovaný Radkem Černým vede na eror adresu. Rád bych, ale nejde mi pohnout s instalací. Používáte to ještě někdo?
Když použiji příkazy dle původní varianty, včetně Allkoniova doplnění skončím pro změnu na: E: Nelze najít balík qtox
ať dělám co dělám nejde mi to nainstalovat buď jsem méně chápavý a nebo bude někde chyba v příkazovém řádku
Už jsem to zkoušel několik krát a mi to nejde nainstalovat .Mám Linux mint 18 Mate
zde: https://software.opensuse.org/download.html?project=home%3Aantonbatenev%3Atox&package=qtox
Ani přes veškerou snahu a aplikaci všech rad v tomto vláknu se mi nepodařilo nainstalovat qtox – mámm LM 18.3 Cinnamon. Končím s E: Nelze najít balík qtox. Repozitář ve zdrojích mám. Utox jsem nainstaloval z balíčku staženého z jejich stránek, ale mi zčásti nefunguje, nejde video, nenajde to kameru, zřejmě. Instalova jsem na dva notebooky, spojení navážu, zvuk jde, ale video ne.
Jsem na tom hůř nejede mi nic končím na: E: Nelze najít balík qTox. A navíc vůbec netuším co všechno jsem si „rozdrbal“ laškováním s terminálem :-(!
Já bych Tox rád používal. Momentálně vidím tři možnosti instantantního videohovoru:
Skype – ve vlastnictví Microsoftu
Gruveo.com – bylo zdarma, nedávno zpoplatněné (jinak šlapalo perfektně)
Messenger Facebooku.
Takže kdyby to šlo, jestli s tím máte někdo zkušenost, raději Tox.
Už jsem to zprovoznil: první část takto:
echo „deb https://pkg.tox.chat/debian nightly $(lsb_release -cs)“ | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/tox.list
wget -qO – https://pkg.tox.chat/debian/pkg.gpg.key | sudo apt-key add –
sudo apt-get install apt-transport-https
sudo apt-get update
Pro instalaci klienta je potřeba postupovat dle: https://github.com/qTox/qTox/blob/master/INSTALL.md#clone-qtox od bodu: Clone qTox (vyberte si podle vašeho distra) poslední příkaz je: ./qtox (tím program spustíte) pak zbývá už jen vytvoření spouštěče (do menu nebo na plochu)
Zdravím, program nainstalován, běží v pohodě, ale mám problém – i když je na liště a pracuju v jiném programu nepoznám, jestli mi někdo píše….není nějaké upozornění. Zvukové neslyším, mám rádio. Díky
Už jsem na to přišla……
Zdravím. Program nainstalován na Windows 10, registrace i přihlášení v pořádku, proběhla hodina hovoru bez problémů, ale po vypnutí se již nebylo možno přihlásit. 2krát přeinstalováno, změněno jméno i heslo ale stále to hlásí že je profil již zaregistrován a neotevře se. Poradíte? J.