Pokud si koupíte nový notebook s úmyslem do něj nainstalovat Linux, ve většině případů k němu koupíte i Windows a doufáte v to nejlepší – že bude dobře fungovat i s Linuxem. Naštěstí, kompatibilita hardwaru s Linuxem je v současnosti lepší než kdy jindy.
Většinu linuxových distribucí lze nainstalovat na počítač bez jakýchkoliv obav. Některé zařízení však nemusí perfektně v Linuxu fungovat, zejména pokud se jeho výrobce řádně nestará. Proto nezaškodí si před samotným nákupem notebooku udělat takový malý průzkum kompatibility hardwaru, čímž si můžete později ušetřit nervy.
Notebooky s Linuxem
Ve skutečnosti je možné i dnes získat notebook, který je dodáván s již předinstalovaným Linuxem. To je dobrá volba, pokud máte vážně v úmyslu používat Linux a chcete, aby vaše zařízení pracovalo tak, jak má. Tyto notebooky mají předvolenou distribuci a vy si můžete vybrat, zda chcete provést jeho instalaci během několika minut – máte záruku, že Linux bude správně nainstalován. Navíc máte zajištěnou technickou podporu, budete-li mít problém při spuštění systému Linux a nebudete se ho chtít hned zbavit pod záminkou, že podporu mají pouze Windows.
Níže uvádím některé takové notebooky, které si můžete v současnosti koupit:
- Notebooky System76: tento výrobce se specializuje na notebooky, stolní počítače a servery s předinstalovaným Ubuntu. Notebooky System76 mají i tlačítko Super s logem Ubuntu, nikoli systému Windows, jako je tomu na drtivé většině počítačů. System76 prodává velké množství notebooků od 14-ti palcových až po 17-ti palcová „monstra“, vytvořená jako výkonné Linuxové alternativy k herním notebookům se systémem Windows.
- Notebooky ZaReason: tato společnost také prodává notebooky, servery a stolní počítače se systémem Linux. Jejich notebooky jsou o něco levnější než ty od System76.
Na tomto místě bych čtenáře rád upozornil, že nemám žádný z těchto notebooků, takže nemohu doporučit nic konkrétního. Proto si musíte přečíst patřičné recenze na tato zařízení ještě před tím, než učiníte vlastní rozhodnutí o nákupu.
Použití Chromebooku
Chromebook může být také dobrou volbou jako levný notebook pro Linux. Chrome OS je mírně upravený linuxový desktop s odlišným rozhraním, takže Chromebook bude hardwarově podporovat i ostatní linuxová distra. Můžete si proto nainstalovat i tradiční linuxovou distribuci spolu s Chrome OS a používat stejné hardwarové ovladače, takže by vše mělo fungovat perfektně.
Nevýhodou používání Chromebooku jako přenosného počítače se systémem Linux je, že na to nebyl navržen. Má málo vnitřní paměti a je navržen především pro pro práci s internetem. Nicméně, je mnohem levnější než běžný notebook s Linuxem, takže pokud chcete jednoduchý, levný, malý přístroj pro práci s Linux Mintem, Chromebook může být vaší volbou.
Ještě vás upozorním – buďte zvláště opatrní při volbě Chromebooku založeném na architektuře ARM a Chromebookem, založeném na procesoru Intel.
Notebooky bez Linuxu
Poslední možností je koupě notebooku, který je dodáván bez Linuxu, a ten si později nainstalovat. Toto vám také umožní používat tzv. dualboot, kdy jsou ve vašem počítači nainstalovány Windows i Linux vedle sebe. Nebo můžete předinstalovaná Windows odstranit a poté nainstalovat Linux.
Stále více a více zařízení je v současnosti vysoce kompatibilní s operačním systémem Linux, ale, podle mého názoru, je dobré si před nákupem udělat nějaký průzkum, abyste se ujistili, že nevzniknou žádné problémy. Buďte zvláště opatrní u notebooky s technologií přepínání grafik NVIDIA Optimus, která není v Linuxu správně podporována. Může se vám to podařit rozběhnout, ale určitě to bude velmi obtížné.
Pro Linux Mint jsou základem certifikovaná zařízení. Proces certifikace umožňuje výrobcům certifikovat své notebooky, stolní počítače a servery tak , aby byly kompatibilní (nejen) s Mintem. Nákupem počítače s certifikovaným hardwarem si můžete si být jisti, že nebude problém správně spustit Linux Mint – a určitě i mnoho dalších populárních linuxových distribucí.
Pokud si chcete vybrat notebook, který není pro Linux certifikován, zadejte v některém vyhledávači název modelu spolu se slovy Linux nebo Mint. Zjistěte si, co říkají ostatní uživatelé Linuxu a jaké mají zkušenosti s Mintem na daném hardwaru. Dále se ujistěte, že hledáte informace o správné verzi, a že nehledáte informace o loňských verzích, protože mohou být zastaralé.
Koupit si notebook pro Linux je vlastně velmi jednoduché. Stačí si jen koupit nejnovější notebook od velkých výrobců, jako je např. Dell, nebo koupit jeden z mnoha notebooků se systémem Windows – měl by fungovat správně. S Chromebookem máte také šanci mít lehký, levný a plně kompatibilní počítač pro Linux. Přesto ale možná stojí za to vyhledat si informace o svých oblíbených modelech na internetu.
Zatím mi všude LM fungoval, ale bylo to jen 5ks note/net booků staršího data výroby 🙂 jediný problém jsem měl že se mi na jednom netbooku nechtěla spustit instalace, ale bylo to špatnou baterkou, když jsem ji vytáhl tak už to šlo
Je tu ale 1 problém. V supermarketoch aj špecializovaných predajniach je v každom PC predinštalovaný windows. Nútia zákazníkov zaplatiť microsoftu za licenciu, a office.
Zatiaľ som notebook s nainštalovaným LinuxMint (Ubuntu) nenašiel. Netúžim po produktoch microsoft windows a nemám chuť im za to zaplatiť…
A je to pekný folklór pokúsiť sa licenciu odmientuť a vrátiť aj keď je to samozrejme teoreticky možné:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-vracel-licenci-k-windows-acer-2014/
Ak má niekto vlastnú skúsenosť, sem s ňou.
U našich predajcov som sa zatiaľ stretol iba s predinštalovaným Linpus-om bez grafiky, čo je pre začiatočníka konečná.
Len či sa to ešte finančne vyplatí vrátiť microsoftovi licenciu. Treba cestovat do Brna, telefonovať do USA, navštíviť 2x servis PC, vybavovať papiere, čakať na schválenie, stratiť veľa času. A musíte to stihnúť do 30 dní od zakúpenia a neodsúhlasiť licenciu!. Ale získate 40ero a stratíte záruku na svoj nový Acer PC.
Nevím jak je to teď, ale před 4 roky jsem kupoval HP 4535s „bez OS“ ale po zapnutí se ukázal instalátor SUSE Linux Enterprise Desktop 11 (SLED 11). Takže sice ne Ubuntu/Mint, ale plnohodnotný Linux to byl 🙂
A jak tak zběžně koukám, tak nějaký výběr tu je:
https://www.tsbohemia.cz/pocitace-a-notebooky-notebooky_c5543.html#cls=spresenttrees&strid=5543&sps_v_143=bez+OS&sps_v_143=Linux&
a tohle na první pohled nevypadá špatně, za tu cenu 15,6″ s Full HD a Intelem i3, i když tam bude asi ten Linpus https://www.tsbohemia.cz/acer-aspire-e15-titanium-silver-e5-571-35hm-nx-mltec-006-_d220655.html
„bez OS (Linux)“ – to myslia vážne? Ako to má vyhodnotiť BFU?
jo tak to mě taky hodně štve, viděl jsem to už na hodně serverech „bez OS (Linux)“ v podstatě tak podsouvají běžným uživatelům myšlenku, že linux není OS
Tak dneska už se některé notebooky prodávají s předinstalovaným Ubuntu, takže vám asi pojede i Mint. Dodává to Dell – jak některé nejlevnější, tak kupodivu i některé z vyšší třídy. Další je kupříkladu Acer.
Jinak mám dojem, že pokud se držím kombinace Intel/Intel pro cpu/grafiku, což zatím bohatě stačilo pro vše co jsem potřeboval, tak s linuxem problém nebývá.
Bohuzel, letos jsem koupil 2 ntb od Acer a ani jeden nepodporoval drivery. Linux sice bezi ale kernel nepovoli ovladace, takze ntb trrba bez wifi neni moc uzivatelsky pohodlny
Pravděpodobně tam máš wifi od Broadcom, s těmi bývají problémy. Zkus tam livko MX Linuxu jestli to wifi bude fungovat. Řešení jsou dvě. Zjistit přesný typ wifi a ovladače po připojení přes kábel doinstalovat ručně, nebo si koupit wifi modul do USB a nainstalovat ho.
Nesetkal jste se někdo už s instalací na tento notebook?
http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-g50-30-cerna_5/162212/produkt
Linux Mint 17 xfce a Linux Mint 17 mate rozbehnete skoro v každom PC. Ak nie, tak skúste Xubuntu alebo Ubuntu mate 1404 LTS. Majú nízke nároky na hardware. Xubuntu Vám pobeží na všetkom obstarožnom hardware, ktorý doma nájdete zaprášený na povale.
Mám asi dva roky notebook HP Probook bez operačního systému, připojení k wifi je nefunkční. Po dotazu na technické podpoře mi bylo sděleno, že pro linux nemá podporu.
Osobne som si zadovážil Lenovo B50-30 a zatiaľ sa trápim. Zakúpený stroj mal chvíľu synátor a nainštaloval naň Windows 10, ja som ale rozhodný podporovateľ slobody, tak som previedol úplnú inštaláciu Linux Mint 17.3 Rosa 64 bit. A čo? No lámem si hlavu, bo mi nefunguje spustenie stroja po zavretí veka, ani reštart. Zatiaľ toľko.
Ak by ste mali pomocnú radu, vopred vďaka všetkým!!!!
Ľuboš.
Dejte si pozor na notebooky firmy ASUS. Málo co mi fungovalo tak jak má a navíc nemají pro Linux podporu. Určitě nedoporučuji.
To sa neda takto zovseobecnit, mam starsi Asus a funguje spolahlivo s Linuxom.Keby si chcel vymenit wifi kartu, tak napriklad HP to ma v BIOS/UEFI bloknute len na modely co original montuju oni.U Asus to neni blokovane.Pisem o starsich strojoch,Mozno nove su tiez bloknute….
ahoj,pořídil jsem si lenovo thinkpad X200 a nainstaloval 64bit linux mint.Vše funguje, kromě tlačítka „thinkvantage“, snímače otisku prstů a možná dvou funkčních tlačítek, které stejně nepužívám :).Linux na tom funguje rychle a stabilně. Můžu doporučit.
Ahoj, mám nb Dell Latitude E6410 a Mint mi jede v pohodě už od 17 32bit, teď mám 18.3 Sylvia 64bit a je to OK. Jen čekám až bude možné aktualizovat na 19 přes správce softwaru.
Jen když mám notebook zapnutý 3 dny v kuse, musím ho restartovat, protože Firefox se mi zasekává a spomaluje. Po restartu je to zase v pořádku.