Tohle nemusíte číst XV.

tnc1* Dobrý den, pane Brouk, dlouho jsme se neviděli, máte dnes něco nové?
# Zdravím, pane Pytlík, pokud jde o mě, tak už se nejmenuji Brouk, ale Broke, což se ovšem vyslovuje stejně, ale je to v souladu s připravovanou směrnicí EÚ.
tnc15_1* A to?
# Všechna jména by se měla postupně přizpůsobit anglické gramatice, a to i v případě, že se staneme součástí jiné, větší evropské země.
* Myslíte Německa?
# Dejme tomu, připojení k jiné zemi nedává smysl.
* A Německo se připojí kam, smím-li se zeptat?
# Německo je už připojené.
* Aha, tak proto ta orientace na angličtinu, už začínám chápat. Takže pan Broke – a jméno si neměníte?
# Ovšem: Johnny; Johnny Broke.

tnc15_2* Johnny – to se dobře pamatuje, je to přece na všech telefonních budkách, co jsou u každé stavby, aby si dělníci mohli zatelefonovat…

# Ano, nejsou to sice telefonní budky, ale telefonovat se z nich dá. Samozřejmě jen z mobilu – a přitom – no však vás to napadne…

* Dobře, pane Broke, teď abych si i já změnil jméno i příjmení, abych se konečně cítil jako Evropan. Co byste mi navrhl?

tnc15_3# Co třeba Pütlick, a křestní jméno – dejme tomu Jim – jako Jim Beam.

* …jo, to se též dobře pamatuje:

Jim Pütlick.

Tak vidíte –  jak málo k tomu stačí – a jsme Evropané – a světoví …

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Jak je vidět, broučci se nehrají na „Mrtvého brouka“, ale se aktualizují, co by mohlo být jistou inspirací i pro uživatele Mintu. Je pravdou, že pokročilejší uživatel už žádný nový světadíl nebude objevovat, protože to nejlepší, o čem jsme už psali, má v plném provozu na svém disku. Jenže stále není ještě všem dnům konec a tak prndalové a šťouralové si pokoj nedají. Vylepšit se dá cokoliv, stejně tak jako platí, že „co se může pokazit, to se pokazí“.

Už před delší dobou jsme si ZDE a ZDE ukázali zajímavý navigátor a vyhledávač s názvem Synapse. Před časem se objevil i v repozitáři Mintu 17.1, což byl důvod, proč jsem si ho opět přidal do svého nářadí. Nicméně jak praví stará lidová moudrost, že když dva dělají totéž, není to totéž. Proto zřejmě vznikl podobný produkt s názvem Kupfer. Poskytuje uživateli podobnou službu, tedy vyhledání souborů podle názvu, který stačí zapsat do úvodního okénka spuštěného „launcheru“. Není proto potřebné lámat si hlavu nad tím, kam jsem dotyčný soubor uložil, pokud si tedy pamatuji jeho název (případně jenom jeho část). Když se „ztracený soubor“ ukáže v okénku Kupfera, stačí ho spustit klávesou Enter, a ten se otevře v naposledy použité aplikaci.

tnc15_4Kupfer je prostě vyzyvatel a vyvolávač ve stylu Quicksilver nebo GNOME Do. Vyhledává a najde požadované soubory, spustí je s příslušnou aplikací v maximálně rychlém sledu. Stejně si poradí se spuštěním webové stránky, kterou stačí zapsat (bez http:// a www).

Kupfer je napsán v Pythonu a má pružnou architekturu založenou na pluginech pro rozšíření svých možností.

Domovskou stránku najdeme na adrese: http://kaizer.se/wiki/kupfer/.

 

 

Můžeme si ho nainstalovat klasicky přes Terminal:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install kupfer

nebo také přes Správce programů, což ovšem potrvá o něco déle …

Po nainstalování si Kupfer spustíme buď přes Alt + F2, kam napíšeme kupfer a spustíme, nebo si dáme spouštěč nejlépe do spodní lišty a startujeme odtamtud…

 

tnc15_5

 

Při spouštění z lišty dostaneme nabídku Nápovědy, kterou rozhodně doporučuji využít. Tam se totiž uživatel dozví – a to v češtině, jak se v Kupferu doslova vydovádět. Slovenská lokalizace ještě není, ale to asi nepředstavuje problém.

 

tnc15_6

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Takže, pokud jste dočetli až sem, tak máte možnost zvážit, zdali by se Kupfer mohl stát užitečným nástrojem pro váš Mint. Nicméně je třeba počítat i s tím, že Kupfer není všemohoucí ani vševědoucí. To je zatím jen jeden subjekt. Já jsem si už Kupfer vyzkoušel…

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na Tohle nemusíte číst XV.

  1. pjnowak říká:

    Dnešní úvod mě velice pobavil.
    Vzhledem k událostem v EU je to povedený černý humor.
    Vzhledem k mému příjmení, nebudu muset moc měnit.
    Jen doufám, že to nedopadne jako vize od Orwella.

  2. theseuszn říká:

    Jj, souhlas, vtipně formulované. Bohužel realita už mi tak vtipně nepřipadá. To, co se v EU děje, to „nemá chybu“.

  3. Allconius říká:

    Ahoj, vyzkoušeno, dobrej prográmek 🙂 Ta anglo-amerikanizace mi už dlouho pije krev, ale pochopil jsem, že to je asi tak všechno co s tím můžu dělat. Nechápu proč se firmy stydí za češtinu. Dřív byla firma Jouda a Ferko a prodávali fusekle a starý hadry. Pak se přejmenovali na BCITW a.s. (Best company in the world) a stali se z nich přes noc milionáři, ach jo 😀

  4. caine říká:

    Díky, úvodník je opravdu mistrovská miniatura! Smekám!