„Aničko ty máš ale krásně úhledné písmo“, chválí paní učitelka malou žačku. Ale co si počneme my, co pracujeme téměř výhradně s počítačem a chceme mít podobně úhledné písmo jako Anička? Bohužel po základní instalaci Mintu není v systému moc velká nabídka písem neboli fontů, můžeme si však jejich další typy nainstalovat přes Správce softwaru. Mnoho dalších fontů je na webu, doporučuji stahovat soubory s koncovkou TTF. Je jasné, že pro každý druh práce si potřebuje uživatel vybrat jiný typ písma.
Z toho, co jsem zběžně vyhledal, je jasné, že přípon souborů týkajících se fontů je zhruba dvacítka. Ale s tím ať se poperou jiní. Birdfont je program specializovaný na tvorbu písma. Chvála patří nejen tvůrcům dalšího svobodného softwaru, ale i překladatelům, kteří se chopili další výzvy a umožnili používání aplikace i našincům. Ale nevím, jak jsou s překlady daleko bratři Slováci, proto si budete muset tuto informaci poskytnout v komentářích. Nejsem grafik a proto není účelem článku poskytnout návod pro práci s programem, ale podělit se s dalšími uživateli o nejsnadnější způsob instalace a seznámení se základními vlastnostmi. A že jich je hodně. Podstatná část nabídky se nachází pod ikonami umístěnými v pravé části okna.
Birdfont je svobodný editor fontů umožňující vytváření vektorové grafiky a ukládání do souborů TTF, EOT a SVG. Přičemž samozřejmě vytvoření nového typu písma není práce na jedno odpoledne, je zde také možnost modifikace stávajícího typu písma.
Běžného uživatele zajímá zejména soubor TTF, neboť ty se po stažení dají instalovat buď jednotlivě v Prohlížeči písem, kde je pěkně vidět náhled písma nebo si otevřeme adresář v systému souborů /usr/share/fonts, tento otevřeme jako správce, následně zde vytvoříme vlastní složku se staženými fonty. Jednou jsem si takhle pořídil celou rodinu svobodných fontů a po otevření Libre Office jsem se nestačil divit, měl jsem těchto písem nepřeberné, nepřehledné množství, navíc pro češtinu mnohdy nepoužitelných. Takže si z toho vemte ponaučení. Mě osobně se líbí písma psací.
Program nabízí mnoho nástrojů a jeho nejnovější verze je již kompatibilní s Inkscape. Způsob instalace je více než snadný.
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:olivier-berten/fonts |
sudo apt-get update |
sudo apt-get install birdfont |
Tady na domovských stránkách projektu najdete několik návodů pro práci s Birdfontem, další jsou k shlédnutí na Youtube.
Spojil jsem se s autorem ohledně verze 2, která je dalším krokem, protože na rozdíl od 100 % překladu, vypadal program po spuštění tak nějak dost nepřeloženě.Odpověděl, že na to musí spustit skript, aby překlady natáhl, že měl hodně práce, ale že to brzy udělá a vydá novou verzi.