Clement Lefebvre 1. listopadu s potěšením oznámil jménem svým i všech vývojářů, kteří se podíleli na nové verzi, vydání Cinnamonu 2.4!
Tato nová verze bude představena v Linux Mintu 17.1 „Rebecca“, jejíž vydání je plánované na konec listopadu a také v LMDE 2 „Betsy“, jejíž vydání je plánováno na jaro 2015.
V dnešním článku vám představím přehled některých novinek v Cinnamonu 2.4.
Jemnější zážitky
Hodně důrazu v nové verzi kladou vývojáři na detaily. Cinnamon 2.4 obsahuje mnoho malých vylepšení, aby se vaše zážitky při práci s novým Cinnamonem staly příjemnějšími a hlubšími.
Schopnost reakce a využití paměti
- CJS byl nahrazen novější verzí GJS ve snaze snížit využití paměti a zajistit tak rychlejší spuštění pracovního prostředí.
- Všechny komponenty Cinnamonu byly přezkoumány a jejich zdrojový kód byl zkontrolován pomocí analytických nástrojů. I když většina z nich byla příliš malá, tak asi 30 z nich bylo upraveno.
- V Nastavení Cinnamonu byly přidány ikony v tématu Mint-X. Toto má za následek zvýšenou schopnost reakcí (To je nyní specifické pro celý Linux Mint).
Více lesku
- Díky GNOME Shellu používá nyní pracovní prostředí Cinnamon animovaný zoom.
- Přihlašovací zvuk je nyní ovládán přímo Cinnamonem (dříve cinnamon-settings-daemon) a s hrami je synchronizován v daném sezení.
- Moduly a kategorie v Nastavení Cinnamonu a aplikace v Menu jsou nyní řazeny abecedně.
- Podobně jako ve Windows, klávesy „super + e“ nyní otevírají domovský adresář.
- Cinnamon 2.4 má mnoho malých vylepšení (více launcherů v panelu, vylepšení zvukového appletu, odstranění časového limitu v dialogovém okně odhlášení atd.) a odstraněna byla i řada chyb.
Další nastavení a podpora hardware
- Podpora jednotlivých tlačítek touchpadu (jako u Macbook) a konfigurovatelné akce pro klikání 2 či 3 prsty. Ve výchozím nastavení to je pravé a prostřední tlačítko na myši.
- Kompozitor je nyní konfigurovatelný v režimu celé obrazovky a nevyžaduje restartování Cinnamonu. To znamená odstranění trhání u menších obrazovek ve výchozím nastavení u většiny uživatelů a možnost nastavit si okna pro hráče a uživatele, kteří vyžadují, aby aplikace běžely na plný výkon, aniž by byl ovlivněn kompozitní manažer.
- Písmo pracovního prostředí je nyní konfigurovatelné.
- Nyní je možné, aby měl spořič obrazovky vlastní formát data, ale také lze měnit písmo a barvu textu.
Vylepšené nastavení
Nastavení motivů bylo kompletně přepracováno:
Nastavení pozadí bylo také kompletně přepracováno a nyní je podporována i změna pozadí pomocí slideshow:
Tato změna je doprovázena novým appletem „Slideshow“. Jeho přidání do panelu umožňuje rychlé spuštění/zastavení slideshow nebo přeskočení na další pozadí pracovní plochy.
Nastavení sítě bylo přepracováno na poslední konfigurační modul GNOME:
Bylo přidáno nastavení ochrany osobních údajů:
A nastavení Oznámení:
Vylepšení správce souborů Nemo
Panel nástrojů správce souborů Nemo byl přebudován a přítomnost jednotlivých tlačítek na něm je nyní konfigurovatelná. Bylo přidáno nové tlačítko otevřít terminál v aktuálním adresáři (ve výchozím nastavení je skryté).
Nové rozšíření s názvem nemo-emblems přidává podporu emblémů pro Nemo:
Nemo také nyní umožňuje rychlé přizpůsobení ikon jednotlivých složek. Můžete jim přiřadit barvy či emblémy tak, aby vypadaly odlišně a aby bylo možné je rychle rozpoznat a organizovat je tak, jak chcete právě vy.
V neposlední řadě byl také vylepšen sidebar, kde došlo k zvýraznění při zaměření a vylepšení dynamických záložek.
Chcete-li upgradovat Cinnamon na verzi 2.4.0, postupujte podle následujících pokynů:
- Jděte do Menu > Správa > Zdroje software
- Zaškrtněte volbu Nestabilní balíčky (romeo)
- Pozorně si přečtěte upozornění v dialogovém okně, které se objeví a pokud vás varování neodradí, klepněte na tlačítko Ano
- Spusťte Správce aktualizací a klikněte na Obnovit
- Pokud se zobrazí nová verze mintupdate, tak jste na správné cestě
- Zaškrtněte všechny aktualizace, týkající se Cinnamonu (seřazené podle verze, tedy 2.4.0 nebo 2.4.1 nebo podle typu aktualizace, jelikož jsou všechny v repozitáři Romeo) a stiskněte tlačítko Instalovat aktualizace
Na závěr jen podotýkám, že se jedná o beta verzi, která je určena převážně k testování, což však nevylučuje běžné použití. Jen se může stát, že nemusí být vše 100% funkční. Vývojáři proto očekávají zejména zpětnou vazbu od uživatelů, aby mohli případné chybky či nedostatky ještě do vydání „Rebeccy“ doladit. Dalším faktem je ještě neúplná lokalizace do našich jazyků u nového Cinnamonu, což je ovšem práce pro naše překladatelské týmy.
Dá sa vyskúšať aj v LMDE? Ináč sa mi veľmi páčia tieto novinky. 🙂
Stáhl jsem 2.4 a funguje.
Mám prosbu: je možné v Cinnamonu použít tmavé pozadí oken? Světlé pozadí mi unavuje oči, v Ubuntu běžné tmavé pozadí mi velmi vyhovuje. V Mintu bych rád ztmavil, ale nevím jaké téma použít. Všechny dark témata které jsem stáhl neovlivní pozadí oken a vlastně ani nerozumím tomu jak to funguje, takže prosím o radu.
Ano, je to možné. Motivů GTK+ je přehršel. Stačí si je stáhnout např. na http://gnome-look.org/index.php?xcontentmode=167&PHPSESSID=45c925674e1ea505234ee9cac0376779 a nakopírovat do skrytého adresáře .themes v domovském adresáři (pokud ho tam nemáš, tak si ho vytvoř). Následně si vybraný motiv vybereš v Nastavení systému – Motivy.