„Pane řediteli máte tady ty pražáky.““Ale dejte s tím teď pokoj Jiřinko, nemám čas.““Ale pane řediteli mají barevné obrázky!““Cože? Uvařte kávičku, už běžím, běžím!“ Ano, je to tak. Dnes chce každý barvičky. Máme barevnou televizi, foťák, oblečení, dokonce i hudbu a sny. Zajímavé ovšem je, že hodnocení máme většinou černobílé 🙂 Ale to nic nemění na tom, že barvy hrají zřejmě v našem životě významnou úlohu.
Někdy je ovšem zvýšený zájem o barvy vysloveně nevhodný. Kupříkladu nedávno jsem byl na koncertě jedné nejmenované zpěvačky, v nejmenovaném sálu nejmenovaného města. Doprovod dělala taková trojice hudebníků, klavír, basa a saxofon a ten člověk s saxofonem pořád uváděl skladbu, že je od pana XY tmavé pleti, nebo od pana XZ taky černoch. Nechápu co to má společného s hudbou? Hned mě napadla asociace: „Nyní si zahrajeme skladbu od Leoše Janáčka, hudebníka bílé pleti“ nebo „Teď to bude Antonín Dvořák, taky běloch“ To mi vážně umocní zážitek tato informace 🙂
No to byl jen takový kozí můstek a zneužití čtenáře, že se nemůže bránit a musí jen číst a číst 🙂 Ale nic ještě není ztraceno, nyní si ukážeme jak si pořádně obarvit život. No a čím jiným začít, než základem? A základem je co? No přece terminál 🙂 Dobře dnes píši za 1, ale neusnout na vavřínech a učit se, učit se ! 🙂
Základní nastavení barev provedeme jednoduše přes Upravit – Profily… My si ale ukážeme jak si nastavíme barevný prompt (příkazovou řádku). Nejprve si vytvoříme v domovském adresáři soubor .bashrc, to provedeme třeba příkazem:
Příkaz terminálu: |
---|
touch .bashrc |
Do souboru si vložíme tento obsah:
# Povolení barevného promptu force_color_prompt=yes # Nastavení barev RS="\[33[0m\]" # reset HC="\[33[1m\]" # zvýrazněné UL="\[33[4m\]" # podtržené INV="\[33[7m\]" # inverse pozadí a písma FCERNA="\[33[30m\]" # písmo černá FCERVENA="\[33[31m\]" # písmo červená FZELENA="\[33[32m\]" # písmo green FZLUTA="\[33[33m\]" # písmo yellow FMODRA="\[33[34m\]" # písmo blue FFIALOVA="\[33[35m\]" # písmo magenta FCYAN="\[33[36m\]" # písmo cyan FBILA="\[33[37m\]" # písmo bílá BCERNA="\[33[40m\]" # pozadí černá BCERVENA="\[33[41m\]" # pozadí červená BZELENA="\[33[42m\]" # pozadí zelená BZLUTA="\[33[43m\]" # pozadí žlutá BMODRA="\[33[44m\]" # pozadí modrá BFIALOVA="\[33[45m\]" # pozadí magenta BCYAN="\[33[46m\]" # pozadí cyan BBILA="\[33[47m\]" # pozadí bílá # Nastavení proměnných # \d - datum # \h - host # \n - nový řádek # \s - druh příkazového řádku (bash) # \t - čas # \u - uživatel # \v - verze # \w - cesta # Vlastní proměnné DISTRIBUCE="LinuxMint17-MATE" PC="\h" UZIVATEL="\u" # Definice promptu PS1="$HC$FZELENA${debian_chroot:+($debian_chroot)}[$FMODRA$UZIVATEL$FZELENA:$PC$FMODRA $DISTRIBUCE \w $FZELENA]$FZLUTA$ $RS"
Pokud nyní spustíme terminál, mělo by se objevit barevné nastavení takto:
Nyní si vysvětlíme co jednotlivé řádky v souboru .bashrc znamenají:
- force_color_prompt – pokud je „yes“ znamená, že je povolena barevná úprava promptu
- proměnná RS resetuje předchozí nastavení
- proměnná HC zvýrazní text, takže vlastně se jedná o tučné písmo
- proměnná UL podtrhne písmo
- INV prohodí barvy písma s pozadím
- FCERNA-FBILA jsou barvy písma
- BCERNA-BBILA jsou barvy pozadí
- \d zobrazí aktuální datum
- \h zobrazí název počítače
- \n zařádkuje
- \s zobrazí typ shellu
- \t zobrazí aktuální čas
- \u zobrazí jméno uživatele
- \v zobrazí verzi shellu
- \w zobrazí aktuální cestu
- můžeme definovat i vlastní proměnné např. CAS=“\t“ znamená, že proměnná $CAS bude obsahovat aktuální čas
- PS1 je vlastní definice vzhledu promptu
Zápis:
PS1="$HC$FZELENA${debian_chroot:+($debian_chroot)}[$FMODRA$UZIVATEL$FZELENA:$PC$FMODRA $DISTRIBUCE \w $FZELENA]$FZLUTA$ $RS"
tedy znamená:
nastav tučně;zelený font;zde zobrazuj info o chroot;zobraz závorku;modrý font;název uživatele;zelený font;zobraz dvojtečku;název pc;modrý font;mezera;název distribuce;mezera;zde zobraz aktuální cestu;mezera;zelený font;zobraz závorku;žlutý font;zobraz dolar;mezera;resetuj všechna nastavení
Pokud tedy upravíme zápis takto:
PS1="$HC$FCERVENA${debian_chroot:+($debian_chroot)}$UZIVATEL $FZLUTA\w-$FCERVENA♥ $RS"
Budeme mít prompt romantik 🙂 :
Nebo drobnou úpravou:
PS1="$HC$FZELENA${debian_chroot:+($debian_chroot)}\d \t $FZLUTA\w-$ $RS"
dostaneme prompt jako kalendář 🙂 :
Nebo pro milovníky karet:
Znaky karet nějak blbly při uložení, tak si případně stáhněte PS1 odtud: PS1.tar.gz
Fantazii se meze nekladou, tak se můžete v komentářích pochlubit vlastními výtvory. Stačí jen nakopírovat obsah proměnné PS1=““ 🙂 .
vďaka za článok, pekne sa s tým dá vyšantiť 🙂