Jako členové počítačové komunity trávíme i v létě spoustu času opalováním se pouze před monitory a zapomínáme občas na to, že nejen počítačem živ je člověk. Teprve když nás začnou štípat oči a pobolívat záda, napadne nás spásná myšlenka, rozpohybovat své údy. Pokud patříme do věkové skupiny blízko -sátce, tak nebudeme ochablé tělo týrat vytrvalostním během nebo v posilovně, ale zvolíme si například turistiku, která dokáže oživit nejen tělo, ale i ducha. Turistiku jsme praktikovali i v mládí, ale stále pod vedením někoho zkušenějšího, kdo znal cestu a celou skupinu vedl.
Jenže někteří zkušenější nám turistiku zkomerciolizovali, což my jakožto vyznavači svobodného softwaru prostě nemůže akceptovat, natož podporovat a nakonec je i nelehké vybrat si někoho, kdo je fyzicky tak zchátralý podobně jako já. Jednoduše řečeno: „Houstone, máme problém…“
Tak se pěkně vrátíme k PC a naplánujeme si trasu podle mapy a abychom nemuseli mít horského vůdce, tak si stáhneme z repozitáře program Viking. A zde se dostáváme až k symbióze přirozeného lidského pohybu a moderní techniky…
Pro ty, kteří se celkem neztotožnili se vznikem Světa tak, jak je popsán v Bibli, a pro nedostatek důkazů nemohou najít jiné vědecké vysvětlení, je tu ještě jedna možnost – zjistit si, co je o tom psáno v severském bájesloví. Jak známo staří Vikingové měli runové písmo i svá božstva a z původní vikingské mytologie se dozvíme například, že lidé vznikli tím způsobem, že bohové Odin, Vili a Vé vdechli život dvěma kmenům ze stromů, které našli vyplavené na pláži. Muž byl vytvořen z jasanu – Ask a žena pak z jívy – Embla. 🙂
Dnes si proto řekneme něco o prográmku zejména pro cestovatele disponující přístrojem GPS. Neumím si pro tento představit příhodnější název, jmenuje se Viking.
Viking se snaží být snadno ovladatelný, ale je výkonný při plnění široké škály úkolů souvisejících s GPS. Používá hierarchický systém vrstvení uspořádání dat GPS, map a další typů vrstev s prostorovými daty, jako jsou souřadnicové vrstvy.
Vlastnosti programu pro něž je výhodné použít Viking jsou:
- Nahrávání a stahování bodů i tras do a z GPS.
- Sledování v reálném čase GPS a záznam trasy.
- Import a export gpx souborů.
- Příprava dráhy a bodů na trase pro cesty za použití map ze serverů služeb jako je například OpenStreetMap, Terraserver a některými dalšími. Jediné, co potřebujete je nahrát data do vaší GPS před odjezdem. Mapy spolu se svými trasami a body na trase lze také vytisknout a použít při cestě.
- Po výletech lze trasy a trasové body z GPS stáhnout, uložit, spravovat a použít je znovu v pozdějších cestách.
- Analýza cest autem a pěších výletů, k pochopení toho, kde jste šli a jak daleko jste od něčeho.
- Tvorba bodů cesty a sledování tras, aby jste se snadno dostali někam, kde jste nikdy předtím nebyli, nebo nemají pro ně data přístroje GPS, ale TerraServer mapy pro něj existují.
- Tvorba map s vrstevnicemi.
- Analýza rychlosti na různých místech, přidávání bodů na trase, na které jste zapomněli označit jeden bod, ale je možné i to zpomalit nebo zastavit.
Domovská stránka projektu: http://sourceforge.net/apps/mediawiki/viking/index.php?title=Main_Page. Zde najdeme pod Help i příručku k programu ke stažení ve formátu PDF.
Nebo prostě : http://viking.sf.net, kde je k dispozici zdrojový kód. Program je multiplatformní, takže si klidně i uživatelé koupených operačních systémů mohou určit svou polohu.
My si tento program nainstalujeme klasickým způsobem přes Správce softwaru nebo jednoduše a rychleji přes Terminál:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install viking |
Nebo pro 32bitovou architekturu příkazem:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo apt-get install viking:i386 |
A potom si jej již jen vyhledáme v seznamu programů a můžeme si synchronizovat data z naší GPS. Budu vám vděčný, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích.
Nakonec už jen zbývá vyrazit na naplánovanou trasu. Turistice a lesu zdar!