V dnešním krátkém článku si představíme zajímavou alternativu ke Google disk, Dropbox a dalším cloudovým úložištím.
Copy.com je relativně nejnovější poskytovatel cloudového úložiště – konkurence pro Dropbox, Google Disk atd.,s nativní podporou pro platformu Linux. Umožňuje sdílet soubory s ostatními,vybranými uživateli z webového rozhraní.Synchronizuje vaše soubory mezi počítačem a cloudovým úložištěm a k dispozici je i pro mobilní zařízení, takže vždy budete mít všechny vaše soubory kdekoliv.Pomocí složky Copy vytvořené a spravované aplikací ve vašem počítači nahrajete různé soubory (fotografie, hudbu, videa, texty apod.) do úložiště na stránce copy.com a následně budou složky synchronizovány při případné změně.
Copy.com vstoupil na scénu v roce 2013 a od té doby získal velkou popularitu. Copy.com nabízí 15GB prostoru zdarma a také bonusy 5 GB za doporučení, tento bonus dostane i pozvaná osoba.
Copy pro mobilní zařízení:
Copy pro Android: http://goo.gl/D0l0pu
Copy pro iOS: http://goo.gl/Soqk6
Nainstalujte si Copy.com v Linux Mintu:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:paolorotolo/copy |
sudo apt-get update |
sudo apt-get install copy |
Po nainstalování si založíme nový účet:
Lze i přenést data z jiného úložiště:
A takto vypadá webové rozhraní:
Vzhledem k tomu, že Google i přes své sliby stále oficiální Linuxového klienta nevydal, je toto vhodná alternativa a určitě leckoho z vás může zaujmout.
Webová stránka projektu je: https://www.copy.com/.
Používám Copy půl roku a zatím si nemůžu stěžovat – za sebe doporučuji. Obsah je samozřejmě šifrován a rozšifrován až klientem.
A jsi si tím šifrováním klientem jistý? Já na to před časem koukal a nic takového jsem tam nenašel – pochopil jsem to tak, že při přenosu a na serveru jsou soubory šifrovány, ale to neznamená, že nemají klíč/heslo.
V takových případech píšou něco jako „End-to-end encryption (E2EE)“ nebo zdůrazní, že „ani my nemůžeme číst vaše soubory“ – je to tak třeba u služby Wuala.
Jinak tahle se mi líbí, ovšem za to šifrování klientem bych právě nedal ruku do ohně. Samozřejmě se dá – pokud je někdo paranoik jako já – umístit zálohovaná políčka do složek, kde si už já sám zašifruji soubory třeba pomocí EncFS. Viz: http://www.root.cz/clanky/encfs-sifrovani-souboru-jinak-a-bez-problemu/
Podle jejich popisu přímo na jejich stránkách by to mělo být šifrováno jak při přenosu tak na úložišti. Je to na jejich webu v sekci „Secure and protect“. Pokud jsem to tedy správně pochopil a nejen já…
Také to tak chápu,je tam psáno že je to šifrované jak při přenosu,tak na cloudu.
Ten popis na stránkách je právě tak lehce vyhýbavý… Odpověď jsem našel tady, možná i pro jiné účely zajímavé srovnání služeb:
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_online_backup_services
V kolonce „Encrypted storage“ má zelenou, ale v té druhé „Personal Encryption“ NE!
Na rozdíl třeba od té Wualy. To je právě to, co jsem myslel, že oni mají klíč, takže si kdokoliv se zaměstnanců může brouzdat po vašich materiálech; z mého pohledu je pak veškeré šifrování spíš symbolické. Já sice nejsem (zatím) zločinec, ale přesto vyžaduju to Personal Encryption (úryvek z popisku):
A to oni bohužel nemaj. Ale jak jsem psal, zabezpečit se to na mé straně i tak dá, jen mě mrzí, že v tom tak lehce mlží – což je vidět z toho, že spousta lidí to pochopila tak, jak se jim hodí…
S tím, že se zaměstnanci mohou dívat na obsahy úložišť máš možná pravdu ale zase mě těch 5GB za 0.99$ z Wualy oproti 15GB zdarma od Copy za to nestojí:-) Citlivá data si přes Copy stejně přenáším v truecryptovem kontejneru a fotky s nedůležitými dokumenty neřeším. Nicméně dík za objasnění a typ na další takovouhle službu
nejde spustit. nevite proc? mint 64x cinamon
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, dostal jsem pozvánku do cloudu copy, avšak mám „pouze“ 15GB ne 20 🙁 Vše jsem udělal- ověřil e-mail, naistaloval klienta, nahrál pár souború…)