O tučňácích a MINTu trochu jinak II.

Je i další skupina uživatelů, která má zase ráda změnu: jsou to zpravidla muži ve věku od 13 do 37 let, kteří preferují občasnou změnu a to nejen partnerek v posteli. Potom už většina běžné populace po změně, poznání ani vědění neprahne, když tedy nepočítáme vědce, notorické koumáky a lidi, kteří nechtějí nechat svůj mozek zahálet.

Pak ještě je dost lidí, kteří preferují věci typu Swiss Army Knife, jako třeba multifunkční tiskárny nebo telefony s fotoaparátem a herní konzolou, a přitom zapomínají na pravidlo pevnosti řetězu. Tam praskne ten nejslabší článek a celá paráda je dočasně nebo definitivně mimo provoz (nebo někde jinde…). U jednoúčelového nástroje ani BFU nemusí podlehnout panice; koupí si nový, kliká a datluje si spokojeně dál.

 

tux3
 

Krátce odbočím, protože použití různých desktopových prostředí má svoje opodstatnění. Jedno znich je slabší počítač, který aby ustál požadavkům dnešní doby, nemůže si dovolit žádnou vlajkovou loď Linuxu, ale solidně pracuje s menší distribucí nebo nenáročným desktopovým prostředím. Článků na toto téma je na internetu víc než dost. Jako začínající Linuxák jsem také dlouho používal Fluxbox, pak se mi zalíbilo KDE 3.0, ale to všechno záviselo od distribuce, se kterou jsem právě pracoval. Staré „dobré“ GNOME, které jsem m.j. zkoušel i v Ubuntu, mě připadalo těžkopádné abez fantazie. V KDE 4.* bylo té fantazie zase moc, stabilita slabší a vůbec mi to nějak připomínalo nevyladěnou Vistu. Tak jsem lavíroval asi 5 let, než bylo GNOME s mého pohledu použitelné. Tenkrát spatřil světlo světa MINT 7 a kostky byly vrženy…

tux4 Dnes mám už více zkušeností, ale i jiné úhly pohledu. Klíčové by mělo být to, k čemu se ten daný PC bude převážně používat. Kdo potřebuje audiostudio a videostřižnu, ten si slabší sestavu nebude kupovat. Zda pracovat v prostředí W7 nebo s Mintem, to je též otázka cílových aplikací. V repozitářích máme stále větší výběr, který ale ne každého náročnějšího usera dokáže uspokojit. Proto pokud dělám audio nebo video jen občas, musím počítat s tím, že mi to zabere víc času a nervů než profesionálovi, který má kromě zkušeností i „nabité dělo“. Jako amatér si proto v Mintu při editaci videa nebo zvuku připadám jako kandidát na návštěvu u doktora Chocholouška… Je to nevděčná práce, kterou se s průměrným nebo slabším PC nevyplatí (za málo peněz) dělat.

 

tux5Sečteno a podtrženo, pokud PC není vyloženě jen pracovní nástroj, tak si mohu dovolit vyzkoušet různá desktopová prostředí a vybrat si to svoje. U většiny to bude MATE a Cinnamon, pro „fajnšmekry“ a masochisty pak KDE, a pro ty, kteří chtějí ještě používat starší stroje, je tu LXDE a XFCE, ale někdy celkem dobře „jede“ i MATE.

tux6Linux a MINT nejsou všudypřítomní jako nějaké vesmírné bytosti, nicméně s maskotem, tučňákem Tuxem se můžeme potkat častěji. Už se tolik netoulám jako v mládí, nemám proto velký přehled co, kde a jak, když ale navštívíme lázeňské městečko Turčianske Teplice, tak v místním Aquaparku najdeme tučňáky hned tři. Dvě menší dvojčata vás uvítají na západním portálu hned jak vyjdete ze šatny a třetí TUX je v otevřené části koupaliště. Co do velikosti je takový, že se nedá přehlédnout, přikládám dva obrázky, každý z jiné pozice teleobjektivem ze sousedního parku. Přes městečko jako i přes park teče potok Teplica, kde žijí opět studenovodní ptáci, v tomto případě krásné divoké kachny. Lidí se nebojí, naopak, každému zájemci ochotně pózují a občas také dostanou nějakou dobrotu. Shlediska symboliky mají ovšem k Linuxu daleko; určitá souvislost by tu mohla být s novináři…

 

tux7
 

Nakonec se vracím k tomu „svému“ MINTu: Abych vyslechl obě strany, přiznám se, že kdybych stále jen chválil, tak budu přinejmenším podezřelý. S hlediska stability bych MINT 16 Petra v prostředí MATE ještě nepreferoval; LibreOffice verze 4.1.4.2 ho spolehlivě dokáže položit na lopatky a „zlikviduje“ mu panel i kurzor myši. Pak je potřebné pomocí klávesových zkratek vynutit odhlášení a znovu se přihlásit, což je zbytečná, ale nutná procedura. Nepomůže ani reinstalace a vymazání konfiguráků, prostě LibreOffice to dělá znova a znova. Chyba MINTu to asi nebude, jen nekompatibilita. Proto se rád vracím k MINTu 13 MATE, tam ještě všechno funguje…

Protože můj hardwér už dosáhl svého zenitu, s prostředím Cinnamon se (ke své škodě) nezabývám; na mém stroji nemá velký smysl ho instalovat. Hodnocení a tuning proto nechávám kompetentním a zkušeným kolegům, což se právě děje: Současný seriál o Cinnamonu je pěkná práce…

 

°°°°°°°°°°°°ooooooooooooOOOOOOOOOOOOOoooooooooooo°°°°°°°°°°°°°°°

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.