Conky Manager je grafický frontend pro správu konfiguračních souborů monitorovací aplikace Conky. Poskytuje volby pro start a ukončení aplikace, prohlížení a úpravu Conky témat, nainstalovaných ve vašem systému. Celý program je napsaný v jazyce vala, je stále ve vývoji, tudíž nelze vyloučit i nějaké ty chyby.
Vlastnosti
- Start / stop, procházní a úprava motivů Conky
- Spuštění Conky při startu systému
- Možnosti změnit umístění, průhlednost a velikost okna widgetu conky
Screeny:
Obsažené motivy
Gotham
Max Conky
Torn Paper Clone
CPU Panel
Panel NVIDIA
Cowon Conky
Gold&Gray
Instalace
Je v Linux Mintu opět jednoduchá a zvládne jí každý, instaluje se tradičně pomocí repozitáře PPA, což vám zajistí stále aktuální verzi Conky Manageru:
Zadejte tedy následující příkazy v okně terminálu:
Nejprve si přidejte potřebný repozitář:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa |
Aktualizujte databázi softwaru:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get update |
A nainstalujte Conky Manager:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install conky-manager |
Po instalaci se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu > Příslušenství > Conky Manager.
Jak to funguje
Jednotlivá témata jsou uložena v adresáři ~ /conky-manager/themes. Každá složka se zde zobrazí jako samostatné téma. Výběrem motivu v horním seznamu okna aplikace se vám zobrazí příslušné soubory conkyrc ve spodním seznamu. Klikněte proto na zaškrtávací políčko v horním seznamu a v dolním seznamu vybrané téma zapněte nebo vypněte.
Na kartě Options máte možnost zaškrtnout spuštění Conky při startu systému. Jeho zašrktnutím se automaticky vytvoří položka v ~ /.config/autostart a odstraní se při jeho odškrtnutí. Vlastní spouštěcí skript je zapsán do ~ /conky-manager/conky-startup.sh. Skript se aktualizuje, když se program ukončí.Jak přidat téma Conky
Jak přidat téma Conky
Několik témat je součástí aplikace. Chcete-li si přidat vlastní motiv, musíte dodržet tyto pokyny:
- Každý sub-složka musí být v ~ /conky-manager/themes zobrazena jako samostatné téma. Název složky bude stejný jako název tématu.
- Konfigurační soubory jsou uloženy v podadresáři s názvem config. Se všemi soubory v tomto umístění je zacházeno jako s konfiguračními soubory Conky. Soubor .conkyrc není nutný. Konfigurační soubory s jednotlivými soubory .conkyrc mohou být rovněž umístěny v základní složce.
- Konfigurační soubory nesmí mít absolutní cesty. Všechny cesty musí být relativní vzhledem k základní složce. Základní složka je totiž pro Conky nastavena jako pracovní adresář.
- Písma musí být umístěna v sub-složce s názvem fonts . Písma z této složky budou nainstalována do místního adresáře fonts (~ /.Fonts), pokud uživatel dané téma spustí.
- Náhledový obrázek (volitelný) musí být pojmenován preview.png a uchováván také v základní složce.
- Zásluhy a jiné informace pro dané téma můžete zapsat do souboru info.txt v základní složce.
Závěr
Pro začínající či „líné“ vyznavače Conky je Conky Manager výborná vychytávka. Jeho pomocí si lze snadno a rychle změnit či upravit motiv Conky a šikovně tak využít potenciál tohoto monitorovacího programu. Pro někoho může být nevýhodou chybějící česká i slovenská lokalizace, ale ovládání je natolik intuitivní a jednoduché, že, dle mého názoru, nijak nechybí. Také nelze pomocí Conky Manageru upravit všechna nastavení Conky, autor ale na svém webu slibuje postupné přidávání dalších funkcí, a tak se máme na co těšit.
Pingback:Linux Mint Czech - Linux Mint 13 MATE nastavení po instalaci - II. část at Linux Mint CZ&SK