Na našem webu jsem už psal o několika nástrojích pro monitorování systému, které lze bez problémů použít v Linux Mintu, ale myslím si, že většina uživatelů stejně používá výchozí nástroj pro Linux Mint, a sice Sledování systému. Ten má poměrně minimalistický vzhled, má rozumné množstvím možností a umožňuje rychle získat slušný přehled o vašem počítači.
Nicméně, někdy je potřeba vykonat určité specifické úkoly, jako např. najít aplikaci, která nejvíce vytěžuje vaše systémové zdroje, a to je v tomto nástroji trochu obtížnější. A to hlavně proto, že po jeho otevření musíte nejprve kliknout na kartu „Procesy“ a pak najít daný program ve „velkém“ seznamu, kde jsou zobrazeny i ostatní běžící procesy.
Tudíž by nebylo od věci mít takový systémový monitor, který automaticky upozorňuje na programy, které stravují většinu výkonu CPU a s takovými posléze „zatočit“.
Řekněme, že máte notebook, který nemá HDD LED indikátor, takže při použití Sledování systému v Linux Mintu těžko zjistíte, zda je váš pevný disk zaneprázdněn, či nikoliv (někdy bugg v programu může zbytečně používat HDD a tím zpomalovat systém nebo dokonce způsobit havárii počítače, pročež bez LED indikátoru může být problém takový problém vysledovat).
Pro většinu uživatelů není tento druh informací nezbytně nutný. Pokud jste však jste pokročilý uživatel, který chce mít výkonný systém, pak přijde vhod nenáročný monitor, který můžete spustit z rozhraní příkazového řádku. Ale i průměrný uživatel, pokud jej poněkud irituje přecházení z karty na kartu ve Sledování systému v Linux Mintu pro získání rychlých informací z jeho počítače, by měl být také zájem o skvělý nástroj s názvem Glances – CLI.
Aplikace je napsána v Pythonu a využívá příkazový řádek. Jak můžete vidět na výše uvedeném obrázku je velmi dobře organizovaná, používá různé barvy pro indikaci a jak již samotný název říká, jen pouhým pohledem uvidíte spoustu důležitých informací.
Několik hlavních funkcí
- Vytížení CPU : Uživatel (aplikace založené na uživateli), Kernel (programy v jádře vašeho operačního systému), hodnota Nice (speciální hodnota, která upřednostňuje programy, využívající váš procesor), Idel (ukazuje klidový čas vašeho procesoru v daném období ).
- Průměrné zatížení CPU počítače za posledních 1, 5 a 15 minut.
- Celková kapacita paměti (RAM), její zátěž, volná paměť atd.
- Download / upload rychlost vašich síťových připojení (chybí historie celkového využití šířky pásma, ukazuje pouze aktuální hodnoty).
- Celkový počet procesů, aktivní, spící atd.
- Údaje, související s HDD: Současně rychlost čtení a zápisu (také známé jako diskové informace I / O ).
- Aktuálně připojená zařízení a využití místa na nich.
- Zobrazuje top procesy (procesy, které spotřebovávají většinu vašich systémových zdrojů), jejich jména a skutečnou cestu k jejich umístění.
- V dolní části se zobrazuje aktuální datum a čas.
Ale co je nejdůležitější, Glances – CLI umí zdůraznit to, co je v systému podivné, pod senzorem, v červené barvě. Například, řekněme, že kvůli nějaké chybě začal webový prohlížeč Firefox spotřebovávat 100% vašeho CPU, pak jej Glances – CLI automaticky zvýrazní v seznamu (změnou barvy na červenou z předchozí barvy), díky čemuž okamžitě víte, kde je problém. Zde jsou vysvětlivky barev:
- ZELENÁ: status „OK“
- MODRÁ: status „POZOR“
- PURPUROVÁ: status „VAROVÁNÍ“
- ČERVENÁ: status „KRITICKÝ“
Ve výchozím nastavení, jsou statistiky aktualizovány každou sekundu, toto nastavení lze však změnit použítím volby -t. Chcete-li například nastavit obnovovací frekvenci na 5 sekund, zadejte:
Příkaz terminálu: |
---|
glances -t 5 |
Nainstalujte si Glances – CLI. v Linux Mintu
Otevřete terminál a zadejte následující příkazy:
Nejprve si přidejte potřebné komponenty Pythonu:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo apt-get install python-pip build-essential python-dev |
Nyní vlastní instalace Glances – CLI.:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo pip install Glances |
Nakonec instalace senzorů:
Příkaz terminálu: |
---|
sudo pip install PySensors |
Po dokončení instalace spustíte Glances – CLI pomocí následujícího příkazu v terminálu:
Příkaz terminálu: |
---|
glances |
Použití Glances – CLI
Když již aplikace Glances – CLI běží, můžete zadat tyto parametry:
- „a“ – automatický režim. Procesy jsou řazeny automaticky
- „b“ – přepíná mezi bit / s nebo byte / pro síť IO
- „c“ – třídí seznam procesů dle spotřeby CPU
- „d“ – povolí nebo zakáže statistiky disku IO
- „e“ – spustí modul senzorů (je zapotřebí knihovna PySensors)
- „f“ – zakáže nebo povolí statistiky systému souborů
- „h“ – zobrazí nápovědu
- „l“ – zakáže nebo povolí protokoly
- „m“ – seznam procesů dle MEM
- „n“ – povolí nebo zakáže statistiky síťových rozhraní
- „p“ – seřadí podle názvu procesu
- „s“ – povolí nebo zakáže statistiky senzorů (k dispozici pouze s e-tagem)
- „w“ – smaže záznamy varování
- „x“ – smaže záznamy varování a kritické záznamy
- „1“ – přepne mezi globální a CPU statistikou
- „q“ – konec
Nástroj Glances – CLI je také velmi přátelský k vašim systémovým zdrojům. Program Sledování systému spotřebuje asi 2,5 x krát více prostředků CPU (většinou je pro jejich vykreslení použita hezká grafika) a má take mnohem větší nároky na využití paměti RAM, než Glances – CLI.
Takže, jak již bylo uvedeno výše, pro většinu uživatelů není tato aplikace příliš důležitá. Jste-li však pokročilejší uživatel, který by si rád vyladil své PC pouhým pohledem na terminál, pak je to nástroj právě pro vás. Hodně štěstí.