Asi každému uživateli nejen Linux Mintu se tu a tam stane, že potřebuje přejmenovat více souborů. Dělat to u každého zvlášť je značně zdlouhavá a otravná práce a proto v tomto případě přijdou vhod programy pro hromadné přejmenovávání souborů. Jedním z nich je i nástroj pyRenamer.
PyRenamer je šikovná, malá aplikace, určená pro snadné hromadné přejmenování souborů. Je napsaná v Pythonu a šířená pod svobodnou licencí GPL. Původně je určená pro pracovní prostředí Gnome, ale bez problémů jí lze použít i v Cinnamonu, MATE, KDE i Xfce.
Použití
Používání pyRenameru se vám z počátku může zdát poněkud složité, ovšem časem zjistíte, že jeho ovládání je velmi intuitivní. V levé části hlavního okna je stromově zobrazena adresářová struktura. Z ní si pak vyberete složku, ve které chcete přejmenovat soubory. Obsah adresáře se zobrazuje napravo od seznamu složek. Ve spodní části okna vidíte karty s jednotlivými možnostmi přejmenování souborů.
Výhodu vidím i v tom, že si před každým aplikováním změn můžete vše prohlédnout pomocí tlačítka Náhled (Preview). V části s výpisem souborů se totiž vedle stávajících názvů zobrazí i názvy požadované. Okamžitě tedy vidíte, zda program dělá to, co potřebujete.
Karta Vzorky (Patterns)
Karta Vzorky představuje nejmocnější, ale zároveň i nejsložitější nástroj pro hromadné přejmenování. Můžete si zde změnit prakticky všechno. Například, máte-li soubory image_001.png – image_030.png a chcete je přejmenovat na 01_image.bmp – 30_image.bmp, tak v poli pro původní název souboru použijte:
{X}
Znak {X} slouží k načtení libovolného řetězce, v tomto případě celého názvu.
V poli pro nové jméno souboru jsme použijeme:
{num3+1}_image.bmp
Výraz {num3+1} udává požadované číslo {num3} a vytváří posloupnost čísel od 000. Parametr +1 poté zaručí počáteční hodnotu 001 a zbytek je již jen prostý řetězec stejných názvů.
Práce s těmito výrazy pro přejmenovávání souborů je nad rámec tohoto článku, proto doporučuji nastudovat manuál k této aplikaci.
Karta Nahrazení (Substitutions)
Na kartě Nahrazení si můžete nahradit některé znaky (například mezery za podtržítka) nebo i celé řetězce v názvech souborů (hromadná změna koncovek souborů). Můžete také provádět různé záměny velkých a malých písmen.
Karta Vložit/Odstranit (Insert/Delete)
Pomocí karty Vložit/Odstranit můžete vložit na určitou pozici názvu (nebo na úplný konec souboru) určitý řetězec nebo naopak určitý počet písmen na daných pozicích názvu smazat.
Karta Přejmenovat (Manual Rename)
Jak již název napovídá, slouží karta Přejmenovat k ručnímu přejmenování jednotlivých souborů. Můžete tak tedy ručně upravit soubory, které neodpovídají hromadným pravidlům.
Karta Obrázky a Hudba (Images, Music)
Karty Obrázky a Hudba jsou podobné jako karta Vzorky, jen jsou určeny speciálně pro přejmenování hudebních či grafických souborů. Můžete zde také hromadně upravovat také ID3 a Exif tagy.
Instalace v Linux Mintu
Je opět velmi jednoduchá, neboť se pyRenamer nalézá ve standardním repozitáři Linux Mintu. Stačí tedy zadat název aplikace do vyhledávacího pole ve Správci softwaru nebo v Synapticu a několika klinutími nainstalovat. Vyznavači příkazové řádky si mohou pyRenamer nainstalovat zadáním tohoto příkazu v terminálu:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo apt-get install pyrenamer |
Ikona pro spuštění aplikace se vám poté zobrazí v Menu > Příslušenství > pyRenamer.
Domovskou stránku tohoto projektu najdete na http://www.infinicode.org/code/pyrenamer/, stránka na Launchpadu je https://launchpad.net/pyrenamer.
Závěr
PyRenamer je šikovná, nenáročná aplikace, která se občas může hodit každému. Hlavní nevýhodu vidím v mrtvém vývoji (jeho poslední známky jsou z roku 2008) a pro naše končiny schází lokalizace do češtiny či slovenštiny (alespoň jsem na ní nikde nenarazil). Toto ovšem nebrání v normálním užívání programu, v případě potřeby můžete použít nějaký překladač – dle mě to ale není zapotřebí.
Díky, ušetřil jsi mi hodiny práce.