[singlepic id=884 w=150 h=90 float=right]Dnes to bude pro všechny, kteří rádi fotografují, a vůbec si rádi hrají s obrázky. I já patřím k těmto lidem a při své práci používám grafický editor Pinta. Těm zkušenějším neujde, že se nápadně podobá na Photoshop, který se ovšem na naší platformě nedá použít. Máme tu ovšem GIMP, což je ale větší kalibr a my nechceme jít na vrabce s dělem.
Ne vždy se podaří udělat snímek, který má v dokonalé harmonii vyvážení bílé, kontrast, jas a barevné odstíny. Ti, co používají kompakty o tom ví svoje, prostě dokonalé to bývá málokdy, i se zaostřením při slabém světle nebude výsledek ideální. Běžný „fotograf“ to nesleduje, ale kdo už s (foto)grafikou je spřízněn, vidí hned po expozici spoustu nedostatků. V prostředí Windows je na globální korekce obrazu skvělý editor ACDSee, resp. král editorů Photoshop. Linuxáci mají v repozitářích na výběr z několika programů; já jsem si vyzkoušel a už roky používám Pintu.
Pinta je rychlá a má jednoduché ovládání, dá se s ní vylepšit kopec snímků v krátkém čase. Disponuje i řadou efektů, namátkou uvedu zaostření, rozmazání a odstranění/přidání šumu. Rovněž není problém změnit velikost obrázku nebo plátna, vše funguje bez problémů. Velké obrázky se dají snadno oříznout, což používám když si dělám náhodné screenshoty přes Print Screen a pak si je v Pintě „vykuchám“.
Pinta podporuje ukládání obrázků až v 7 rastrových formátech, pro běžnou praxi stačí „png“ a „jpeg“, kde je možno nastavit stupeň komprese (standartně je 85%).
[singlepic id=883 w=420 h=340 float=center]
V tomto krátkém příspěvku nemůže být popis všech vlastností editoru, uživatel se rychle zorientuje sám, navíc je Pinta pěkně přeložená do češtiny a neskrývá v sobě žádná úskalí. Snad jen práce s křivkami je trochu krkolomná, ale i na to se dá zvyknout, nicméně každý program má svoje zvláštnosti.
[singlepic id=885 w=420 h=340 float=center]
Pinta se nachází v Mintím repozitáři v sekci Grafika ve verzi 1.1
V Terminálu se instaluje příkazem :
Pokud chcete nejnovější verzi, musíte si nejprve přidat repozitář:
Poté aktualizovat databázi softwaru:
A nakonec nainstalovat nejnovější verzi:
Následně se vám ikona pro spuštění programu zobrazí v Menu -> Grafika -> Pinta.
Stránky projektu najdete na http://pinta-project.com/.
Nepochybuji o tom, že si tento příjemný program najde svoje příznivce i mezi uživateli Mintu.
Jak tak koukám a čtu, tak je to tu nějak opožděné, já mím osobně nainstalovanou PINTU verzi 1:3 vydáno pod licencí MIT X11.
Dokonce po update, které mi nedalo, se mi přeinstalovala PINTA na verzi 1.4 :-). Je to velice dobrý prográmek, na menší úpravu fotek.
Podle oficiálních stránek je verze 1.4 ta poslední.
tento programík si inštalujem takmer vždy po preinštalovaní OS a používam miesto gimpu
od marca 2015 je dostupná ver. 1.6 (v repo LM je 1.3) a inštalácia po pridaní ppa je jednoduchá:
sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable
sudo apt-get udpate
sudo apt-get install pinta
ešte doplním odkaz na poznámky k vydaniu:
http://www.pinta-project.com/releases/1-6
kde vás iste zaujme odkaz na nové doplnky (pridáte si ich z panela z ponuky „Doplnky – Správca doplnkov“)