[singlepic id=691 w=90 h=90 float=right]Dnes bych vás rád seznámil s dalším z celé řady textových editorů, vhodných pro používání v Linux Mintu. Má jednoduchý název Medit a jedná se o lehký a komplexní textový editor pro Linux Mint, který nabízí i zvýraznění syntaxe, a tudíž v něm lze snadno dělat jak základní úpravy textu, tak i psát programový kód.
Medit byl původně vyvíjen jako jednoduchý vestavěný editor složek v GGAP , ale postupně vyrostl ve skutečný a plnohodnotný textový editor.
Mezi základní funkce patří:
- Konfigurovatelné zvýraznění syntaxe
- Konfigurovatelné klávesové zkratky
- Je multiplatformní – pracuje v Linux, Unix i Windows
- Pluginy mohou být napsány v C, Pythonu nebo Lua
- Konfigurovatelné nástroje, dostupné v hlavním i kontextovém menu. Mohou být napsány v Pythonu, Lua nebo se může jednat i o skript shellu
- Vyhledávání / nahrazování regulérních výrazů, grep frontend, vestavěný výběr souborů atd.
Instalace
Je opět velmi jednoduchá, neboť se aplikace Medit nachází ve standardním repozitáři Linux Mintu. Stačí tedy jen zadat jeho název do vyhledávacího pole ve Správci software nebo Synapticu a několika kliknutími nainstalovat. Pokud dáváte přednost instalaci z pomocí terminálu (což je správná linuxová cesta), tak jej otevřete (např. CTRL+ALT+T) a zadejte následující příkaz:
Po instalaci se vám spouštěcí ikona programu zobrazí v Menu -> Příslušenství -> Medit.
[singlepic id=695 w=420 h=340 float=center]
Vlastní uživatelské rozhraní je čisté, elegantní a výkonné.
[singlepic id=692 w=420 h=340 float=center]
[singlepic id=693 w=420 h=340 float=center]
[singlepic id=694 w=420 h=340 float=center]
Různé kódování, specifické pro daný programovací jazyk si můžete nastavit prostřednictvím nabídky Úpravy -> Předvolby -> Jazyky, kde vyberete konkrétní jazyk.
Celkově se jedná o velmi snadno použitelný a konfigurovatelný program. Hlavní webové stránky projektu jsou na http://medit.bitbucket.org/. Novinky naleznete také na http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=167563.
Přeji příjemné hrátky s textem.
Pingback:XFCE – panelové variácie - Linux Mint CZ&SK