[singlepic id=168 w=220 h=100 float=right]Dnes si představíme aplikaci Google Earth, jejíž pomocí budete mít zeměpisné informace z celého světa takřka na dosah ruky. Můžete se s ní vydat na virtuální výlet kamkoliv na světě. Prohlédněte si budovy, snímky i terén ve 3D. Najít můžete města, místa i lokální firmy. Existují tři možnosti, jak využívat tuto aplikaci: stolní počítač(ntb), web a mobil.
Stolní počítač(ntb)
Pro stolní počítače je Google Earth k dispozici ve třech různých verzích: zdarma Google Earth a placené verze Google Earth Pro a Google Earth Enterprise. Bezplatná verze Google Earth je určena běžným uživatelům, kteří nepotřebují žádné speciální funkce. Verze Google Earth Pro obsahuje stejné snadno ovladatelné funkce a snímky jako bezplatná verze aplikace Google Earth, ale navíc obsahuje profesionální funkce, které byly speciálně navrženy pro firemní uživatele.
- Využití datových vrstev k lokalizaci cílových demografických skupin
- Výpočet vzdáleností a ploch pomocí nástrojů na měření
- Vytváření multimediálních materiálů pomocí funkce Movie Maker
- Tisk obrázků s vysokým rozlišením pro prezentace a zprávy
- Import velkých vektorových obrázkových souborů pro rychlé mapování dat GIS
- Mapování adres pomocí nástroje na import tabulek
Aplikace Google Earth Enterprise je určena pro organizace s velkým množstvím geografických dat. Umožňuje propojit terabajty snímků, dat o terénu a vektorových dat a vytvářet tak rychlé mapové aplikace pro cílové uživatele.
- Vytváření vrstev s vlastními daty pro Mapy Google nebo pro Google Earth
- Vytvoření mapy s vlastními snímky a cestami na základě vlastních dat
- Omezení přístupu k různým vrstvám zajímavých míst z důvodu zajištění bezpečnosti citlivých informací
Web
Plugin Google Earth umožňuje prohlédnout si trojrozměrná zobrazení glóbusu na různých webech nebo vyzkoušet zobrazení Earth v Mapách Google. Bohužel je tento plugin momentálně k dispozici jen pro uživatele Windows a Mac OS X, čemuž tedy příliš nefandím.
Mobil
Zde máte možnost objevovat svět přímo z vaší dlaně, ať jste kdekoli. K dispozici jsou verze pro platformy Android a iOS. Google Earth pro zařízení Android je k dispozici v obchodě Google Play a pro zařízení s iOS pak v obchodě App Store v iTunes.
Další možnosti a funkce
Pomocí této aplikace si můžete prohlédnout si 3D modely lunárních modulů a 360° panoramatické fotografie z předešlých vesmírných misí na Měsíc. Funkce režimu Měsíc v aplikaci Google Earth jsou:
- Prohlídka míst přistání s výkladem astronautů programu Apollo.
- Prohlídka si 3D modely přistávacích modulů kosmických lodí.
- Přiblížení 360° fotografií a ukázky šlépějí astronautů.
- Možnost přehrání vzácných televizních materiálů o misích Apollo.
Dále si pak máte možnost prohlédnout města, budovy a stavby ve vrstvě trojrozměrných budov a vytvořit si vlastní trojrozměrné modely. Díky vrstvě Trojrozměrné budovy v aplikaci Google Earth si můžete prohlížet 3D modely budov, památníků, fontán, mostů, věží, muzeí, obytných domů a mnoha dalších objektů. Kliknutím na 3D budovu v aplikaci Google Earth otevřete bublinu s dalšími informacemi o daném místě. 3D modely, které vidíte v Google Earth, jsou vytvářeny uživateli na celém světě. Do Google Earth mohou modely přidávat všichni – je to zábavné a snadné.
Stále to není vše. Můžete si prohlédnout snímky Marsu od NASA, projít si prohlídky, podívat se na 3D modely robotických vozítek Rover a procházet 360° panoramatické fotografie. V režimu Mars v aplikaci Google Earth tedy můžete:
- Ve vrstvě Živě z Marsu si prohlížet snímky, které NASA stáhla jen před pár hodinami.
- Vydat se na interaktivní prohlídku Marsu s výkladem od Iry Flatowové ze stanice Public Radio nebo Billa Nye z pořadu Bill Nye the Science Guy.
- Zobrazit 3D modely robotických vozítek a sledovat jejich cestu na 360° panoramatických fotografiích s vysokým rozlišením.
- Vyhledat známá místa na Marsu, jako je úkaz připomínající lidskou tvář nebo hora Olympus Mons.
A na konec si ještě přibližte vzdálené galaxie, prohlédněte si souhvězdí a seznamte se s astronomickým výzkumem. V režimu Obloha v Google Earth můžete:
- Prohlédnout si novou vrstvu vesmírného dalekohledu Slooh s živým přenosem snímků galaxií, objektů a mnoha dalšího.
- Zobrazit souhvězdí a pohyby planet.
- Poslechnout si podcasty o astronomii a přečíst si odborné zdroje o zkoumání oblohy.
- Vytvářet a sdílet vlastní snímky, značky míst a další položky.
Instalace
Instalace Google Earth v Linux Mint je velice jednoduchá, neboť potřebný balíček je k dispozici v repozitáři. Tudíž instalace je klasická pomocí Synapticu nebo Správce software. Bohužel se stává, že řada linuxových uživatelů dostane následující hlášení o chybě při pokusu o spuštění nejnovější aplikace Google Earth 7:
Google Earth has caught signal 11.
A v crash logu to vypadá takto:
[…]
Stacktrace from glibc:
./libgoogleearth_free.so(+0x1e9cfb)[0xf75c1cfb]
./libgoogleearth_free.so(+0x1e9f43)[0xf75c1f43]
[0xf777a400]
Jeden z vývojářů Google Earth proto vytvořil opravené sestavení aplikace Google Earth (pre-release) pro ty uživatele Linuxu, kteří se zmínili o této problematice na Google Earth fóru a jak se zdá, bude i brzy k dispozici (přesné datum není známo ) na download stránce aplikace Google Earth.
Pokud ale nechcete čekat, můžete si stáhnout tuto fixovanou aplikaci Google Earth 7.0.1 v balíčku (.deb) pro Linux Mint :
- 32bit: google-earth-stable_7.0.1.8283-r0_i386.deb
- 64bit: google-earth-stable_7.0.1.8283-r0_amd64.deb
Po instalaci z těchto zdrojů by již vše mělo být v pořádku a vy si můžete užívat virtuálních toulek po celém světě.
Hezké, ale mám problém. po instalaci mi nevznikl zástupce v Mintovém menu, jak mám program spustit ? Děkuji předem za objasnění.