Dnes se pokusíme potěšit milovníky staré dobré Opery (do verze 12.x) a představíme si prohlížeč, který se snaží pokračovat v jejím duchu a nabídnout velmi podobné rozhraní a funkce. Před několika dny byla vydána jeho nejnovější verze (0.9.08), a ta možná někoho z vás zaujme.
Zmiňovaný prohlížeč má název Otter Browser a jedná se o open source projekt, který umožňuje uživatelům prohlížet web pomocí známého rozhraní, silně inspirovaného klasickým UI, používaným v dobře známém webovém prohlížeči Opera, který používal engine Presto.
Nejedná se však o klon webového prohlížeče Opera, není to tedy jen další internetový prohlížeč na bázi QtWebKit. Místo toho se projekt se snaží poskytnout uživatelům samostatnou aplikaci, která používá QtWebEngine s podporou pro engine Blink, stejně jako podporu pro multiple backendy. I když se snaží obnovit klasický uživatelské rozhraní Opery, jen dialog s předvolbami programu si vypůjčil některé prvky z webového prohlížeče Mozilla Firefox. Obsahuje pět záložek pro konfiguraci obsahu, soukromí, vyhledávání, obecné a pokročilé nastavení.
Aplikace může blokovat vyskakovací okna, zabraňuje stránkám v sledování aktivit uživatele, pamatuje si hesla, historii prohlížení a stahování, přijímá cookies a umí také automaticky vymazat historii po ukončení relace.
Poskytuje uživatelům moderní „kartové“ prohlížení, kde se nová karta otevře vedle té aktivní. Je možno zpozdit načtení karet, jsou-li vybrány a také znovu použít aktuální kartu.
V pokročilém nastavení uživatelé mohou povolit návrhy záložek, historie a výsledků vyhledávání, přidat nebo odebrat proxy pro připojení k síti, stejně jako přidat klávesové zkratky a makra. Kromě toho, podporuje aplikace i multiple kódování textu a má k dispozici svého správce stahování.
Výchozí vyhledávačem pro prohlížeč Otter je DuckDuckGo, ale uživatelé si dále mohou vybrat mezi vyhledávači Bing, Yahoo, Wikipedia, Google a YouTube. Kromě toho lze snadno měnit i výchozí úroveň zoomu, písma a barvy zobrazovaného webového obsahu.
Otter Browser 0.9.08 přináší mimo jiné tyto změny:
- rozšířené dokončení URL v adresním poli
- navrhuje záložky podle adres URL a klíčových slov
- navrhuje URL z historie
- naznačí vyhledávání pro daný řetězec pomocí výchozího vyhledávače
- umožňuje používání pop-up oken se seznamem návrhů
- přidána nová extrémně pružný gesta myši systému;
- přidána symbolická ikona v adresním poli
- přidán FTP výpis s podporou QtWebKit backendu
- přidán SSL certifikát pro prohlížení
- přidán dialog informace o webu
- přidán konfigurační modul pro stahování
- přidán konfigurační modul pro gesta myši
- přidána možnost vytisknout zprávu (report) v příkazovém řádku
- přidána podpora pro konfiguraci vyskakovacích oken
- aktualizován styl chybových stránek a adresářů
- mnoho dalších oprav a vylepšení
Instalace v Linux Mintu
Budeme postupovat nám už dobře známým způsobem – přidáním repozitáře do systému, aktualizací databáze softwaru a instalací potřebného balíčku. Otevřete si tedy terminál a postupně zadejte tyto příkazy:
Příkazy terminálu: |
---|
sudo add-apt-repository ppa:otter-browser/release |
sudo apt-get update |
sudo apt-get install otter-browser |
Ikona pro spuštění aplikace se vám poté zobrazí v Menu > Internet > Otter Browser. Aplikaci nechybí český ani slovenský překlad.
Zatím se jedná o beta verzi, ale v budoucnosti slibují vývojáři transformovat Otter do silného webového prohlížeče, určeného zejména pro linuxové uživatele, kteří nostalgicky vzpomínají na starou dobrou Operu. Tak zkoušejte a vaše dojmy nám sdělte v komentářích.
Domovskou stránku projektu najdete na http://otter-browser.org/.
Říká se – nechval dne před večerem – a tak k nějakému smysluplnému hodnocení mám daleko. Nicméně, jako bývalý uživatel „staré“ Opery (8.52) jsem si tohohle „medvídka“ vzal na vyzkoušení. Zatím se chová slušně a je rychlý, i když zpočátku mi asi 4x spadl. Všechny jeho přednosti jsem ještě nevyzkoušel, ale zdá se mi, že je to krok správným směrem. Rozhodně s porovnáním se současnou Operou, která u mě už nějak ztrácí rychlost. Uvidíme, co bude dál…
Mně jste, Satapouchu , udělal velkou radost. Jak jsem sal ne Foru, něco podobné jsem hledal právě za, ehm, modernizaci Opery. Mám Lin-Mint Rafaelu, KDE, 64 bit- nespadlo ani jednou-cca 2dny užití. Líbí se mi, je velmi rychlá, rxchlejší než Sunbird, který mám s Operou 12.12 také.
Díky za Vaši práci, mně to pomohlo moc…
Pěkný projekt je i Vivaldi také staví na funkčnosti Opery 12x, momentálně v beta verzi celkem slušně funguje … 🙂 Viz https://vivaldi.com